Yatırım yapmaya başla!

Uber Orta Doğu Rakibi Careem’le 3.1 Milyar $’lık Satın Alma Anlaşması Yaptı

Uber, Salı günü Orta Doğu rakibi Careem ile 3.1 milyar dolarlık satın alma anlaşması yaptığını duyurdu. Detaylar haberimizde;
Uber Orta Doğu Rakibi Careem’le 3.1 Milyar $’lık Satın Alma Anlaşması Yaptı

Uber, Orta Doğu rakibi Careem ile 3.1 milyar dolarlık satın alma anlaşması yaptığını açıkladı. Duyuru sektörde yankı uyandırırken, 2012 yılında Dubai’de kurulan Careem’in 30 milyondan fazla kayıtlı kullanıcısı olduğu ve şirketin Kuzey Afrika, Orta Doğu, Güney Asya’da 120 şehirde araç paylaşım hizmetleri verdiği aktarıldı.

Uber ile Careem ortak duyurularında anlaşmayı Orta Doğu’daki en büyük teknoloji sektörü işlemi olarak nitelendirirken, akıllara daha önce Uber’in Careem’le alakalı yorumları geldi. Geçen yılın Nisan ayında rakiplerinden azınlık hissesi satın almayacağını belirten Uber COO’su Barney Harford, Careem’le herhangi bir ortaklığın pek mümkün olmadığını kaydetmişti.

Harford, Careem’le şirketin hisselerini devrettiği Grab’in birbirinden çok farklı olduğunu belirterek Uber’in Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da güçlü bir konuma sahip olduklarını vurgulamıştı.

Uber Orta Doğu Rakibi Careem’le 3.1 Milyar $'lık Satın Alma Anlaşması Ne var ki Uber fikrini değiştirmiş olacak ki Careem’i satın aldığını memnuniyetle duyurdu. Satın almanın Uber’e 120 milyar dolar değerleme kazandırabileceği söylenen merakla beklenen halka arz işlemi yaklaşırken gelmesi ayrıca dikkat çekti. Nitekim bunun tarihin en büyük teknoloji halka arzlarından birisi olacağı öngörülüyordu.

Diğer taraftan düzenleyicilerin onayından geçmesi gereken satın almanın, 1.7 milyar dolarlık dönüştürülebilir tahvil ve 1.4 milyar dolar nakitten oluştuğu bildirildi.

Uber Orta Doğu Rakibi Careem Anlaşması 2020 İlk Çeyrek Tamamlanacak Şirketler anlaşmanın 2020’nin ilk çeyreğinde tamamlanmasının beklendiği bilgisini de verdi. Uber CEO’su Dara Khosrowshahi satın almaya ilişkin Careem’in bölgenin en başarılı girişimlerinden biri olarak Orta Doğu’da kentsel hareketliliğin geleceğini şekillendirmede kilit rol oynadığını söyledi. İlaveten Careem’in kurucu ortağı ve CEO’su Mudassir Sheikha‘nın Careem işine liderlik etmeyi sürdüreceği ve Careem ile Uber’in bağımsız markalar olarak çalışmaya devam edeceği bildirildi.

Uber CEO’su ekibine gönderdiği mailde, girişimin 5 yıl önce Orta Doğu’da faaliyete geçtiğini, şu an Pakistan’ın en hızlı büyüyen pazarlarından biri olduğunu, kadınların Suudi Arabistan’da Uber’le sürücülük yaptığını ve ilk Uber Bus ürünlerini piyasaya ilk olarak Kahire’de sunduklarını dile getirdi. Bugün bu yolculukta bir sonraki önemli adımı attıklarını aktaran CEO; sözlerini şöyle bitirdi: “Bu Orta Doğu için bölgenin gelişen teknoloji sektörü için Careem ve Uber için harika bir gün.”

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum