Yatırım yapmaya başla!

Halka Arzı Yaklaşan Uber 2018’de 1.8 Milyar Dolar Zarar Etti

ABD’nin en değerli girişimleri arasında yer alan Uber, geçen yılın 1 milyar dolardan fazla zararının ardından merakla beklenen halka arzına doğru ilerliyor. İşte detaylar;
Halka Arzı Yaklaşan Uber 2018’de 1.8 Milyar Dolar Zarar Etti

ABD’nin en değerli girişimleri arasında yer alan Uber, Cuma günü açıklanan 2018 yılına ilişkin mali sonuçlarına göre geçen sene 1.8 milyar dolar kaybetti. Şirketin yeni CEO’su Dara Khosrowshahi’nin liderliği altındaki ilk tam yılda açıklanan 1.8 milyar dolarlık zarar dikkat çekerken, söz konusu rakamın önceki yılda kaydedilen 2.2 milyar dolarlık zarara kıyasla mütevazı bir iyileşmeyi temsil ettiği bildirildi.

Keza şirketin kayıpları gibi satışları da küçülürken, 2018’in son 3 ayındaki gelirinin bir önceki çeyreğe göre yüzde 2, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre ise yüzde 25 artarak 3 milyar dolara ulaştığı aktarıldı.

Buna karşılık Uber’in Eylül çeyreğindeki gelirinin de önceki yıla göre yüzde 38 oranında artış gösterdiği belirtildi.

Uber 2018 Sonuçlarını Açıkladı Haziran çeyreğinde elde ettiği gelir ise önceki yıla göre yüzde 63 oranında artmıştı. İlgili haberlerde, Uber’in 2018 yılında Güneydoğu Asya’daki işini Grab’e sattığı ve Rusya işini Yandex ile birleştirdiği hatırlatıldı. Buna göre Uber Mart ayında havlu atarak Güneydoğu Asya operasyonlarını Singapurlu Grab’e devretmiş, anlaşma kapsamında rakibi Grab’den yüzde 27.5’lik hisse almıştı. Ancak şirketin finansallarında, bu satışların Uber’in işleri üzerindeki etkisi dahil edilmedi.

Öte yandan, giderek azalan satış büyümesinin 120 milyar dolarlık şirketten yüksek büyüme bekleyen Wall Street’teki potansiyel yatırımcılar için tehlike çanlarını ifade edebileceği vurgulandı.

1.8 Milyar Dolar Zarar Yatırımcı Korkutabilir Neticede Uber CEO’su Dara Khosrowshahi daha önceki açıklamalarında defalarca şirketin 2019’da halka arz planladığını dile getirmiş, hatta birkaç ay önce de girişimin halka açılmak için ilk evrakları gizlice dosyaladığı iddia edilmişti.

Diğer taraftan Khosrowshahi’nin cinsel taciz ve cinsiyet ayrımcılığı iddiaları, Waymo davası, boş yönetici rolleri, isyanın eşiğindeki sürücüler gibi inanılmaz bir kargaşa döneminin ortasında CEO olarak görev aldığı hatırlatıldı. Zaten Khosrowshahi de bu karışıkları düzenlemek için getirilmiş, koltuğa oturduğundan bu yana Uber’in bisiklet ve scooter paylaşımının yanında gıda dağıtımı gibi otomobil dışındaki alanlara yatırım yapmasına yardım etmişti. Kaldı ki Uber’e göre bu yeni iş alanları şirketin geleceğindeki parlak noktalardı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum