Yatırım yapmaya başla!

UAW İşçileri Ford’un Sözleşmesini Beğenmese de Grev Yapmama Kararı Aldı!

Ford ile UAW işçileri arasındaki gerginlik yeni yapılan bir sözleşme ile yumuşatıldı.
UAW İşçileri Ford’un Sözleşmesini Beğenmese de Grev Yapmama Kararı Aldı!

UAW işçilerini en son GM ile olan sorunlarla duymuştuk. Son 50 yılın en büyük grevini gerçekleştiren işçiler, bu sefer Ford ile anlaşmaya varabildi. General Motors’da gerçekleşen iş bırakmaya 50 bin kişi katılmış ve bantlar durma noktasına gelmişti. Şirkete milyar dolarlık zarara uğratan grev, sonunda bitirilmişti.

Ford da aynı durumu yaşayabilirdi ancak verilen sözlerin yerine getirileceğine dair sözleşmeler imzalanmış. UAW’den gelen raporda işçilerin %56,3′ü kurulan temaslarda koyulan şartları kabul etmiş. Diğer yüzdelik dilimde kalanlar ise şartların istedikleri gibi olmadığını söyleyerek, oy vermemiş. İşte detaylar;

Chicago fabrikası sözleşmeye tepki göstermiş.

Kabul edenlerle etmeyenler arasında çok bir oy farkı bulunmuyor. Detroit Free Press, Expolerer Engine ve Explorer’ı inşa eden Chicago Assembly Plant’ın karşı çıkan tesis olduğu aktarıldı. Anlaşmaya göre saatlik işçilere 9.000 dolar onay bonusu verilecek. Ford’dan gelen açıklamalarda ücret artışları, ikramiye ve kar payının devam edeceğini bildirildi.

Amerikalı şirket bir süredir tartışma konusu olan geçici işler için de tam zamanlı istihdama bir yol açıldığını söyledi. Ayrıca geçici çalışanlara en yüksek ücret oranı yapma fırsatı verilecek. Buna karşılık olarak da UAW, Ford’un daha fazla geçici işçi çalıştırmasına müsaade edecek.

Anlaşmanın kötü tarafında ise bir motor tesisin kapatılması var. Ford tam olarak hangi tesis olduğunu söylemese de Michigan’daki Romeo Engine Plant fabrikasının kapatılabileceği düşünülüyor. 1973 yılında açılan fabrikada şu anda yüzlerce işçi çalışmakta.

Motor fabrikası kapatılacak olsa da Ford, olağan tesislerine 6 milyar dolarlık yatırım yaparak 8.500 kişinin istihdam sağlayacağını aktardı. O yüzden Romeo Engine’den çıkartılacak işçilere genişlemesi tamamlanan fabrikalarda yer gösterilecek.

Ford’tan Joe Hinrichs, “Bu anlaşma Ford’un rekabetçiliğimizi artırmasına ve iyi ücretli üretim işlerini korumamıza yardımcı oldu. Şirket, anlaşmanın üretime maliyetli bir aksama olmadan yapılabileceğinden memnun olduğunu belirtti. GM’nin grevi, 2020 Corvette’nin başlamasını ertelemişti ve otomobil milyarlarca dolara mal olmuştu.” dedi. Yani grev yüzünden ağır darbe alan GM, Ford’a örnek olarak akıllıca davranmasını sağlamış…

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum