Yatırım yapmaya başla!

TZOB/Bayraktar: “Türkiye, Domates Üretiminde Dünyada 3. Sırada”

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Bayraktar, ülkemizin domates üretiminde dünya üçüncüsü olduğunu söyledi.
TZOB/Bayraktar: “Türkiye, Domates Üretiminde Dünyada 3. Sırada”

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Şemsi Bayraktar, Seydikemer Ziraat Odası açılışındaydı. Türkiye’nin sıkça yetiştirip başka ülkelere ihraç ettiği domates üretimine ilişkin açıklamalarda bulundu ve sektöre yönelik değerlendirmeler yaptı.

Muğla’nın özellikle yaz dönemlerinde ağırladığı yoğun turist sayısı dolayısıyla turizm şehri olarak anıldığını, fakat ilin tarım ve hayvancılık potansiyeli açısından değerlendirildiğinde büyük bir öneme sahip olduğuna işaret etti. Bu sebeple kentin turizmin yanı sıra “tarım ili” olarak bilinmesi gerektiğini vurguladı.

Bayraktar, Muğla’da 2 milyon 300 bin dekarlık tarım alanı bulunduğunu söyledi.

TZOB Şemsi BayraktarBuranın adeta meyve-sebze cenneti olduğunu belirten Bayraktar, TZOB olarak hem çiftçinin sahip olduğu hakların aranması konusunda hem de çeşitli projelerle onlara destek olmak konusunda çalışma başlatacaklarını açıkladı. Çiftçinin bilgilendirilmesinin önemine işaret ederken, onlar bilgilendirmediği takdirde sunulan destek ve katkıların işe yaramayacağını belirtti.

Bakanlıklar ve TZOB iş birliği kapsamında şimdiye kadar 560 bin çiftçiye eğitim desteği verildiğine değinen Bayraktar, bu rakamın 190 binini kadınların oluşturduğuna dikkat çekti. Tüm üyelere eğitim vermeye kendilerini mecbur gördüklerini açıkladı. Çiftçileri eğitmenin birliğin temel görevlerinden biri olduğunun altını çizdi.

Muğla’da yılın 12 ayı boyunca domates üretiminin aksamadan devam ettiğini açıklayan Bayraktar, üretilen domatesin %90’ının Ukrayna, Rusya, Irak ve Suudi Arabistan’a ihraç edildiğini söyledi.

Muğla'da 12 Ay Boyunca Domates ÜretiliyorBayraktar, Türk domates üretimine bakanlıklar tarafından teşvik sağlanacağını duyurdu. Bu sayede üretimin daha da artacağını ifade etti ve Türkiye’nin domatesteki dünya sıralamasına rağmen son 10 yıl içindeki gelirlerde 450 milyon dolar seviyesinden 300 milyon dolara gerileme olduğunu aktardı.

Domates ihracatının son yıllarda gerilediğine işaret eden Bayraktar, yeni pazar arayışlarına girme gerektiği konusunda uyardı. Muğla Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak ise açıklamalarında Muğla nüfusunun %55’inin kırsal kesimlerle hayatını sürdürdüğünü belirtti.

İldeki en önemli tarım ürünlerinin zeytin, örtü altı domates, narenciye, çam balı, susam ve su ürünleri olduğunu açıklayan Saylak, Muğla’nın tüm bu ürün gruplarında lider konumunda olduğunu sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum