Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Twitter’ın Kurucusu Elon Musk’a Rakip Oluyor

Musk satın aldıktan sonra tartışma yaratan Twitter’a rakip geliyor. Twitter'ın kurucusunun yeni platform kurduğu açıklandı. Platform için katılımcı sayısı yüksek oldu.
Twitter’ın Kurucusu Elon Musk’a Rakip Oluyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Twitter’da radikal değişiklikler yapan Elon Musk’ın platformdan kaçırdığı çoğu kullanıcı muadil sosyal medya arayışı içerisine girmişken Twitter’ın kurucusu ve eski CEO’su Jack Dorsey’den heyecanlandıran haber geldi. Musk’ın satın almasıyla birlikte gündemden düşmeyen Twitter’a yeni rakip geliyor.

Dorsey, Elon Musk’ın hakimiyetine giren Twitter’ın aksine, merkeziyeti olmayan bir platform kurdu. Dorsey’in, kamu yararı adına çalıştığı söylenen ‘Bluesky’ şirketinin ismiyle yeni bir sosyal ağ kurduğu ve test çalışmalarına başladığı açıklandı.

Bluesky’ın Web 3.0 teknolojisini kullanacağı konuşulurken, beta sürümünü denemek isteyenlerin sayısının 2 günde 30 bini bulduğu öğrenildi.

Dorsey: Twitter Asla Bir Şirket Olmamalıydı

Twitter’ın Amerikalı iş adamı Musk’a satılması tartışma yaratmıştı. Dorsey, Musk için hazırladığı mesajında Twitter’ın bir protokol olarak doğduğunu ve asla bir şirket olmaması gerektiği yönünde düşüncesini paylaşmıştı.

Siber ortamda Twitter’ın ifade özgürlüğünü sağlaması planlanırken şirketleşmesi için “Asıl günah buydu” şeklinde ifadede bulunmuştu.

GCM Yatırım Banner

Nisan ayında Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda ise “Prensip olarak kimsenin Twitter’a sahip olması veya onu yönetmesi gerektiğine inanmıyorum” demiş, Twitter’ın bir şirket değil, protokol düzeyinde kamu malı olduğuna dikkat çekmişti.

Dorsey, ünlü girişimci Musk’ın ise güvendiği tek çözüm olduğunu ve şirket sorununu çözeceğini ifade etmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın