Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Twitter’dan Threads’i Geliştiren Meta’ya Dava Tehdidi! İşte Nedeni!

Twitter, rakip uygulama Threads'in popülerlik kazandığı süreçte geliştirici şirket Meta'yı dava etmekle tehdit ediyor. Detaylar haberde;
Twitter’dan Threads’i Geliştiren Meta’ya Dava Tehdidi! İşte Nedeni!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Twitter, yeni sosyal medya platformu Threads’in göz alıcı lansmanından sonra yaşanan süreçte uygulamanın geliştirici şirketi olan Meta’yı dava açmakla tehdit etti. Bu gelişme, Twitter’ın uygulamayı rekabetçi bir tehdit olarak gördüğüne dair belki de en açık işaret oldu.

Çarşamba günü Twitter’ı temsil eden avukat Alex Spiro, Meta Üst Yöneticisi (CEO) Mark Zuckerberg‘e, şirketi eski Twitter çalışanlarını işe alarak ticari sır hırsızlığı yapmakla suçlayan bir mektup gönderdi.

Twitter’dan Meta’ya Suçlama

Twitter’ın sahibi Elon Musk’ın dışarıdan bir avukatı olan Spiro’nun yazdığı mektupta, Meta’nın “Twitter’ın ticari sırlarını ve diğer fikri mülkiyetini sistematik, kasıtlı ve yasa dışı bir şekilde kötüye kullandığına” dair ciddi endişelerin olduğu belirtildi.

Mektup, Meta’nın “Twitter belgelerini ve elektronik cihazları uygunsuz bir şekilde elinde tutan” eski Twitter çalışanlarını işe aldığını ve Meta’nın bu çalışanları “kasıtlı olarak” Threads’in geliştirme sürecine dahil ettiğini öne sürdü.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @tomwarren

Mektupla ilgili haberlere yanıt olarak tweet atan Elon Musk, “Rekabet iyi, kopya değil” ifadesini kullandı.

GCM Yatırım Banner
Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @TitterDaily

Spiro, mektupta, “Twitter, fikri mülkiyet haklarını sıkı bir şekilde uygulama niyetindedir. Meta’nın herhangi bir Twitter ticari sırrını veya diğer yüksek düzeyde gizli bilgileri kullanmaya son vermesi için acil adımlar atmasını talep ediyor” ifadelerini kullandı.

Meta Cephesi İddiaları Reddetti

Meta sözcüsü Andy Stone ise mektubun içeriğindeki iddiaları açıkça reddetti. Stone, “Threads mühendislik ekibindeki hiç kimse eski bir Twitter çalışanı değil” şeklinde konuştu.

Musk’ın Twitter’ı 44 milyar dolara satın almasından bu yana geçen süreçte sosyal ağa, merkezi olmayan sosyal ağ Mastodon ve eski Twitter CEO’su Jack Dorsey tarafından desteklenen Bluesky gibi sayıları giderek artan daha küçük mikroblog platformları meydan okudu. Ancak Twitter hiçbirini dava açmakla tehdit etmedi.

Bazı Twitter rakiplerinin aksine, Zuckerberg’in uygulamanın ilk gününde 30 milyon kullanıcı kaydettiğini bildirmesiyle Threads son derece hızlı bir büyüme yaşadı. Perşembe öğleden sonra, Threads, iOS App Store’daki bir numaralı ücretsiz uygulama oldu.

Richmond Üniversitesi’nde hukuk profesörü olan Carl Tobias, yasal tehdidin mutlaka davaya yol açmayabileceğini, ancak Meta’yı yavaşlatma stratejisinin bir parçası olabileceğini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.