Yatırım yapmaya başla!

Twitter Yüz Verisi Toplayan Şirketten Faaliyetlerini Durdurmasını İstedi

Twitter kullanıcıların yüz verilerini toplayan bir şirkete uyarı mektubu gönderdi.
Twitter Yüz Verisi Toplayan Şirketten Faaliyetlerini Durdurmasını İstedi

Dünyanın önde gelen sosyal medya şirketlerinden biri olan Twitter, milyonlarca kullanıcı tarafından beğeniyle kullanılıyor. Çok büyük bir kitleyi yöneten şirket daha iyi deneyim sunmak adına yeni özellikler sunuyor. Bununla beraber tüm sosyal mecralarda olduğu gibi Twitter’da da kullanıcıların güvenliğini sağlamak oldukça önemli. Geçtiğimiz günlerde sosyal medya devi telefon numaralarının sızdırıldığı bir güvenlik açığı ile adından söz ettirmişti. Günümüzde asayiş olaylarının aydınlatılmasında sosyal medya platformları büyük önem arz ediyor.

Kolluk kuvvetlerine veri akışı sağlayan bazı şirketler sosyal medya platformları üzerinden pek çok bilgi topluyor. Bu işlemi yapan uygulamalardan birisi ise Clearview adıyla faaliyet gösteriyor. Yapay zeka girişimi şirket uzun zamandır Facebook ve Twitter üzerinden kullanıcıların yüz verilerini topluyor. Sosyal medya devi şirkete gönderdiği mektupta kullanıcıların yüz verisini toplama işlemini durdurmasını istedi.

3 Milyarı Aşkın Veri Toplandı

3 Milyarı Aşkın Veri Toplandı

Araştırmalarda Clearview uygulamasının Facebook ve Twitter olmak üzere toplamda 3 milyarı aşkın kişinin yüz verisini topladığı görülüyor. Bu veriler FBI gibi çeşitli güvenlik kuruluşlarına istihbarat sağlamak adına satılıyor. Dünya çapında 600’ü aşkın güvenlik kuruluşu tarafından toplanan şirketin topladığı verilerden yararlandığı belirtiliyor. Twitter’dan ilgili şirkete gönderilen mektupta gizlilik politikalarının ihlal edildiğinin altı çizildi.

Şirketin geliştiriciler için mevcut olan politikasında “Twitter içeriğinden türetilen bilgiler, gözetim amacıyla herhangi bir kamu sektörü kuruluşu tarafından kullanılamaz veya bilerek görüntülenemez, dağıtılamaz veya başka bir şekilde kullanılamaz.” ifadeleri yer alıyor. Clearview uygulaması platformda gördükleri resimleri analiz ediyor ve artırılmış gerçeklik teknolojisini kullanıyor.

Bu sayede yüz verisi toplanan kişilerin adresleri tespit edilebiliyor. ABD’li senatör Ron Wyden, Clearview’in faaliyetlerinin oldukça rahatsız edici olduğunu söyledi. Senatör açıklamasında “Amerikalıların kişisel fotoğraflarının gizlice özel bir yüz tanıma veritabanına çekilip çekilmediğini bilme hakkı var. Her gün, mahremiyeti korumak için güçlü federal yasalara olan ihtiyaca tanık oluyoruz.” diye konuştu. Twitter’ın söz konusu talebine Clearview’den henüz bir yanıt gelmedi.

Yüz Tanımaya Dair Endişeler Arttı

Yüz Tanımaya Dair Endişeler Arttı

Son dönemde teknolojinin gelişmesi ile beraber yüz tanıma sistemlerinin çok daha aktif bir şekilde kullanılıyor olması endişe yaratmaya başladı. Kötüye kullanım endişesi oluşturan bu durumla ilgili resmi kurumların yeni düzenleme yapma ihtimalleri mevcut. Avrupa Komisyonu tarafından kamuya açık alanlarda yüz tanıma sistemlerinin kullanılmasına 5 yıllık bir yasak koyulma ihtimali düşünülüyor.

Pekin’de yapılan bir araştırmada ise Çinli katılımcıların yüzde 74’ünün kimliklerini yüz tanıma ile doğrulamak yerine geleneksel yöntemleri kullanmayı tercih ettiği belirtiliyor. Çin hükümetinin ise tüm vatandaşlarını yüz tanıma sistemleri ile kayıt almak istediği ve bu alanda çalışmalar yaptığı biliniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum