Yatırım yapmaya başla!

Twitter Kullanıcıların Yanlış Paylaşımları İşaretleyeceği Bir Özellik Test Ediyor

Twitter asılsız bilginin önüne geçmek için yeni bir özellik üzerinde çalışıyor.
Twitter Kullanıcıların Yanlış Paylaşımları İşaretleyeceği Bir Özellik Test Ediyor

Günümüzde sosyal medya uygulamaları milyonlarca insanın başlıca iletişim araçları arasında yer alıyor. Facebook, WhatsApp, Twitter ve Instagram gibi başlıca mecralar bu paylaşımda büyük rol oynuyor. Bu platformların büyük bir kitle haline gelmesi sonrası yanlış ve asılsız haber paylaşımı da kaçınılmaz oluyor.

Doğrulanmamış bilgiler kısa sürede etkileşime giriyor ve viral hale gelebiliyor. Mikro blog sitesi uzun zamandır asılsız bilginin yayılmasını önlemek için çeşitli önlemler alıyor. Şirket geçtiğimiz günlerde kullanıcılara paylaşım yapmadan önce uyarı yapan bir özellik sundu. Twitter paylaşılacak bir makalenin önce okunmasını tavsiye ediyor.

Ancak gelen haberler sosyal medya devinin yanlış bilgiye karşı başka önlemler üzerinde de çalıştığı yönünde. Tersine mühendislik uzmanı Jane Manchun Wong, Twitter’da yapılan paylaşımların kullanıcılar tarafından işaretlenmesini sağlayan bir özelliği test ettiğini ortaya çıkardı.

Twitter’a İşaretleme Aracı Geliyor

Twitter’a İşaretleme Aracı Geliyor

Sosyal medya devi Birdwatch adlı bir özellik üzerinde çalışıyor. Şirket bu araç ile kullanıcıların paylaşımları işaretlemesine olanak sağlayacak. Twitter’ın bu yolla doğru ve yanlış bilgi içeren paylaşımlar arasındaki ayrımı daha kolay yapacağı belirtiliyor. Sosyal medya devinin henüz geliştirme aşamasında olan bu özelliğini Jane Manchun Wong ortaya çıkardı.

Wong paylaşımında, “Twitter yanlış bilgileri izlemek için bir denetim aracı üzerinde çalışıyor. Moderatörler tweet’leri işaretleyebilir, yanıltıcı olup olmadığına oy verebilir ve bununla ilgili bir not ekleyebilir” ifadelerine yer verdi. Birdwatch özelliği ile kullanıcılar paylaşımları işaretleyebilecek ve daha fazla bilgi vermek adına notlar ekleyebilecek.

Şirketin bunun için ayrı bir içerik alanı oluşturacağı belirtiliyor. Bu bölümde Twitter topluluğunun katkısının olacağı tahmin ediliyor. Ancak bu bölüme kimlerin katkıda olacağı tam olarak netleşmiş değil. Bilindiği üzere önümüzdeki Kasım ayında ABD Başkanlık Seçimleri düzenlenecek. Mevcut Başkan Donald Trump ve Joe Biden seçimde kozlarını paylaşacak.

Twitter ise seçimler öncesi asılsız bilginin yayılmasını önlemek adına önlemlerini artırmış görünüyor. Birdwatch özelliğinin doğruluk seviyesi Trump’ın gönderilen oy pusulalarını eleştirdiği bir paylaşım üzerinde test edildi. Başkan Trump ise Twitter’ın bu hamlesini seçimlere müdahale etmek olarak tanımladı. İşaretlenen içeriklerin Twitter tarafından nasıl değerlendirileceği ise bilinmiyor. Önümüzdeki günlerde işaretleme aracının platform genelinde sunulması planlanıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum