Yatırım yapmaya başla!

Twitter, Türkiye, Rusya ve Çin’de Binlerce Sahte Hesabı Kapattığını Açıkladı

Sosyal medya devi Türkiye’nin de aralarında olduğu üç ülkede binlerce sahte hesabı kapattığını duyurdu.
Twitter, Türkiye, Rusya ve Çin’de Binlerce Sahte Hesabı Kapattığını Açıkladı

Sosyal medya platformları dünyanın dört bir yanında milyonlarca insanın buluşma noktası haline geldi. Facebook, Instagram, Twitter gibi mecralar bu alanda başlı çeken platformlar olarak karşımıza çıkıyor. Bilgi paylaşımının en yoğun olduğu uygulamaların başında ise mikro blog sitesi Twitter geliyor. Diğer sosyal ağlarda olduğu gibi Twitter’da da uzun yıllardır asılsız ve yanıltıcı bilgiye karşı sıkı bir mücadele yürütülüyor.

Twitter geliştirdiği yeni sistemler ve almış olduğu önlemler ile manipülasyon yapan hesapları sürekli engelliyor. Dünyanın pek çok ülkesinde olduğu gibi ülkemizde de bu gibi faaliyetlerde bulunan hesaplar yer alıyor. Sosyal medya devi paylaştığı blog yazısında Türkiye, Rusya ve Çin’de binlerce sahte hesabı tespit ettiğini ve kapattığını vurguladı.

Twitter Binlerce Hesabı Kaldırdı

Twitter Binlerce Hesabı Kaldırdı

Mikro blog sitesi üç ülkede siyasi faaliyetlerde bulunan ve sahte olduğu belirtilen hesapladı uzaklaştırdığını açıkladı. Bu hesapların büyük bölümü üse hükümet yanlısı propagandalarda bulunuyor. Açıklamada Ak Parti’ye destek faaliyetlerinde bulunan 7.340 sahte ve ele geçirilmiş hesabın tespit edildiğinin altı çizildi. Yapılan bir araştırma bu hesaplarda 5 GB’lık tweet, 821 GB medya arşivi olduğunu gösteriyor. Twitter söz konusu hesaplardaki tüm bu verileri sildiğini duyurdu.

Sosyal medya devinden yapılan açıklamada, “2020’nin başında tespit edilen birbiriyle ilişkili hesapların koordineli ve gerçek olmayan aktivitelerinin asıl hedefi, Türkiye’deki kullanıcılar. Platformumuzdaki teknik altyapı ve hesap davranışlarından yola çıkarak yapılan analizimiz, sahte ve ele geçirilmiş hesapların AK Parti lehine siyasi ortam oluşturmaya çalıştığını ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a güçlü destek verdiğini göstermiştir. Bugün bu 7.340 hesabı açıklıyoruz. ifadelerine yer verildi.

Hükümet Karşıtı Hesaplar da Var

Hükümet Karşıtı Hesaplar da Var

Twitter kaldırılan hesaplar arasında hükümet karşıtı propaganda yürütenlerin de olduğunun altını çiziyor. Ancak büyük çoğunluğunun Ak Parti’nin gençlik kolları ile ilişkisi olduğu tespit edildi.

Yayınlanan blog yazısında, “Teknik araştırmalar, bu sahte ve ele geçirilmiş hesapların, partinin gençlik kollarıyla bağlantılı olduğuna işaret ediyor. Sonuca odaklanırsak, ifşa ettiğimiz ağ içinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türk hükümetini eleştiren hesaplar da bulunuyor.

Ele geçirilen bu hesaplar, düzenli olarak yukarıda belirtilen devlet aktörleri tarafından hackleme ve ele geçirme faktörlerinin hedefi olmuştur. Ele geçirilen geniş ağ, aynı zamanda kripto para birimleriyle alakalı spam ve ticari aktiviteler için de kullanıldı.” açıklamaları yer aldı.

Şirket bu faaliyetlerini sadece Türkiye’de yürütmedi. Çin ve Rusya gibi büyük ülkelerde de binlerce sahte hesap benzer sebeplerden dolayı uzaklaştırıldı. Açıklamada Çin’de 23.750, Rusya’da ise 1.152 hesabın kapatıldığı belirtildi. Twitter’ın konuyla ilgili paylaştığı blog yazısının tamamına buradan göz atabilirsiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum