Yatırım yapmaya başla!

Twitter, Türkiye Odaklı Manipülasyon Yapan Sahte Hesapları Kaldırdı

Twitter yaptığı açıklama ile Türkiye’ye yönelik manipülasyon yapan binlerce hesabı kaldırıldığını duyurdu.
Twitter, Türkiye Odaklı Manipülasyon Yapan Sahte Hesapları Kaldırdı

Sosyal medya kullanımı hemen herkesin başlıca aktivitesi haline gelmiş durumda. Kullanım amaçlarına yönelik geliştirilen platformlar çoğu zaman ise kötüye kullanılabiliyor. Mikro blog sitesi Twitter ise bu alanda önemli bir rol oynuyor. Kullanıcı etkileşiminin üst düzey olduğu sosyal medya uygulaması, çoğu zaman nefret ve kötüye kullanım gibi olaylar ile adından söz ettiriyor. Sosyal medya devi bu gibi durumların önüne geçmek için sürekli önlemler alıyor olsa da yenilerinin yaşanmasının önüne geçemiyor.

Bu olayların sonuncusu ülkemizi ilgilendiriyor. Mısır ve Suudi Arabistan merkezli olduğu belirtilen binlerce sahte hesabın Türkiye’ye yönelik manipülasyon yaptığı tespit edildi. Binlerce hesap olduğu belirtilen açıklamada, Twitter tarafından önlem alındığı ve bu hesapların uzaklaştırıldığı açıklandı. Söz konusu hesapların başta Türkiye olmak üzere başka ülkelere yönelik eleştiri içerikli paylaşımlar yaptığı belirtildi.

Twitter Binlerce Hesabı Kaldırdı

Twitter Binlerce Hesabı Kaldırdı

Sosyal medya devinden yapılan açıklamada manipülasyon yapan hesapların Mısır, Suudi Arabistan, Endonezya, Honduras ve Sırbistan merkezli olduğu belirtildi. Mısır merkezli 2541 sahte hesabın silindiği belirtilen açıklamada, özellikle Türkiye, İran ve Katar’ı eleştiren paylaşımların olduğu ifade edildi. Sosyal medya devi bu hesapların Mısır hükümeti ile bağlantılı olabileceğine dikkat çekiyor. Türkiye ve Katar’ın Yemen’deki faaliyetlerini hedef alan 5350 sahte hesabın da kaldırıldığı açıklandı.

Söz konusu hesapların ayrıca Suudi Arabistan yönetimine yönelik övücü açıklamalar yaptığı ifade ediliyor. Toplam kaldırılan hesap sayısının ise 7891 olduğu belirtiliyor. Aynı şekilde Sırbistan, Honduras ve Endonezya destekli mesapların da farklı ülkelere karşı asılsız paylaşımlar yapmaları nedeniyle kaldırıldıkları açıklandı. Twitter’da benzer olaylar ilk kez yaşanmıyor.

Pek çok hükümet destekli sahte hesaplar başka ülkelerin iç siyasetini karıştırmak adına Twitter üzerinden faaliyetlerde bulunuyor. Bu hesaplar tek bir merkez üzerinden kontrol ediliyor ve spekülasyonlar ile hedef alınan ülkede suni gündemler yaratabiliyor. Twitter bu gibi kötüye kullanım yaptığı tespit edilen sahte hesaplara karşı önlem almaya devam edeceğini belirtiyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum