Yatırım yapmaya başla!

Twitter, Trump’ın Hesabında Yanlış Bilgi İçeren Bir Paylaşımı İşaretledi

ABD seçimleri öncesi manipülasyonun önüne geçmek Twitter, yeni aracını Trump’ın üzerinde gösterdi.
Twitter, Trump’ın Hesabında Yanlış Bilgi İçeren Bir Paylaşımı İşaretledi

Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya uygulamalarından biri olan Twitter, yeni özellikler ile daha iyi bir deneyim sunmak adına sürekli güncelleniyor. Platform dünya genelinde tanınmış pek çok insanın resmi hesabına ev sahipliği yapıyor. ABD Başkanı Donald Trump ise Twitter’ı aktif olarak kullanan kişilerin başında geliyor. Bununla beraber 3 Kasım 2020 tarihinde ABD Başkanlık Seçimleri düzenlenecek.

Donald Trump ve Joe Biden’ın başkanlık yarışında kozlarını paylaşacağı gün yaklaştıkça heyecan artıyor. Açıklamaların yapıldığı platformların başında ise mikro blog sitesi Twitter geliyor. 2016 yılında düzenlenen seçimlerde yalan haberlerin paylaşılmasına izin verdiği için sosyal medya devi tüm çevrelerden eleştiriler almıştı. Şirket bu yıl düzenlenecek seçimlerde benzer durumların tekrarlanmasını istemiyor. Bu amaca yönelik olarak geliştirilen bir özellik ise ilk olarak Donald Trump’ın paylaşımında kullanıldı.

Twitter Manipülasyona Karşı Harekete Geçti

Twitter Manipülasyona Karşı Harekete Geçti

Twitter bir süredir ‘Değiştirilmiş Medya’ adını verdiği bir araç üzerinde çalışıyordu. Bu özellik Trump’ın tepkisini çekecek şekilde ilk kez gösterildi. Beyaz Saray’ın sosyal medya direktörü paylaşılan ve Trump’ın da retweet ettiği bir paylaşım, Twitter tarafından ‘Değiştirilmiş Medya’ olarak işaretlendi. Paylaşımda ABD Başkan Adayı Joe Biden’in konuşması yarıda kesiliyor ve Trump’ı destekliyormuş izlenimi veriliyor. Twitter daha önce bu tarz yanlış bilgi içeren içeriklere izin vermeyeceğini açıklamıştı.

Biden’in videosunda, “Kusura bakmayın. Eğer biz birbirimizle uğraşırsak (Demokrat Parti başkan adayları) sadece Donald Trump’ı yeniden seçebiliriz. Bu pozitif bir kampanya olmalı.” ifadelerine yer veriliyor. Beyaz Saray direktörü tarafından paylaşılan videoda ise “Kusura bakmayın. Sadece Donald Trump’ı yeniden seçebiliriz.” ifadesi bulunuyor. Twitter bu paylaşımın altında ‘Değiştirilmiş Medya’ etiketini ilk kez kullandı.

Beyaz Saray direktörü Scavino ise Twitter’ın yapmış olduğu bu işaretlemeye tepki gösterdi. Scavino söz konusu videonun değiştirilmediğini savunuyor ancak durumun öyle olmadığı belirtiliyor. İşaretlenen paylaşım arama sonuçlarında ise gösterilmiyor. Sosyal medya devi daha önce de Donald Trump’ın ses getiren paylaşımlarına kayıtsız kalmakla pek çok kez eleştirilmişti. Şirket bir yandan da nefret ve kutuplaştırma içeren paylaşımları da kaldıracak yeni bir özellik üzerinde çalışmaya devam ediyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum