Yatırım yapmaya başla!

Twitter Topluluk Kurallarını Daha Katı Olacak Şekilde Güncelliyor

Sosyal medya devi Twitter’da topluluk kuralları yeniden belirlendi. Şirket artan kötüye kullanım nedeniyle daha sert kurallar getirdi.
Twitter Topluluk Kurallarını Daha Katı Olacak Şekilde Güncelliyor

Sosyal medya dünyasının dev platformlarından olan Twitter, milyonlarca kullanıcının birbiri ile etkileşimi üst seviyede tutuyor. Tüm sosyal medya uygulamalarında olduğu gibi Twitter’da kötüye kullanımın yüksek seviyede olduğunu söyleyebiliriz.

Şirket daha önce bu alanda çeşitli önlemler almak adına topluluk kurallarını sıkça güncellemiştir. İhlal yaptığı kullanıcıların gözünün yaşına bakmayan sosyal medya devi sorgusuz sualsiz uzaklaştırmıştır. Ancak gelen son haberler bu kuralların daha da katı hale geleceğini gösteriyor.

Özellikle geçtiğimiz günlerde ABD Başkanı Donald Trump’ın kişisel hesabından yaptığı pek çok paylaşım eleştiri oklarının hedefi olmuştu. Twitter ise bu paylaşımlara izin vermesi nedeniyle tepki görmüştü. Hakaret ve nefret söyleminin yaygın olduğu sosyal medya devi bu duruma yönelik daha katı bir tutuma bürünüyor.

Twitter’dan Yeni Kurallar Geldi

Twitter’dan Yeni Kurallar Geldi

Mikro blog sitesi nefret söylemlerinin önüne geçmek adına yeni kurallarına dair bilgilendirmede bulunan blog yazısı paylaştı. Paylaşılan yazıda kural ihlali halinde dahi tweet’lere erişimin sağlanması gerektiği belirtiliyor. Burada isim verilmiyor ancak ABD Donald Trump’ın paylaşımları işaret ediliyor. İnsanların lider olarak kabul görmüş kişilere cevap vermesine izin verecek olan sosyal medya devi, kuralların ihlal edilmesi halinde uyarı etiketi gösterecek.

Bu hesapların onaylanmış yani mavi tık simgesi bulunan kişiler olması gerekiyor. Twitter’ın mavi tıkı 100 binden fazla takipçisi bulunan ve tanınmış kişilere verdiği biliniyor. Geçmişte yapılan paylaşımlarla ilgili bilgilendirmede bulunan Twitter, bu paylaşımların silinmeyeceğini ve bunda kamu çıkarının gözetildiğini açıkladı. Ancak özellikle bundan sonra din temalı nefret söylemlerine karşı Twitter asla müsade etmeyecek.

Şirket hangi iletilere izin vermeyeceğini de bazı örnekler ile açıkladı.

  • Dini Grup) virüsler. Bu ülkeyi berbat ediyorlar.
  • (Dini Grup) cezalandırılmalıdır. Bu iğrenç hayvanlardan kurtulmak için yeterince şey yapmıyoruz.
  • Daha fazla bu ülkede (Dini Grup) istemiyoruz. Yetti artık bu kurtçuklar!
  • Sıçanların kökünü kurutmalıyız. (Dini Grup) iğrençler.
  • Bu tarz içeriklere önümüzdeki dönemden itibaren asla izin verilmeyeceği açıklandı.

Twitter’dan Emniyet Vurgusu

Twitter’dan Emniyet Vurgusu

Sosyal medya devi yeni uygulamaya koyduğu kurallarla ilgili yaptığı açıklamada “Twitter’da insanların kendilerini emniyette hissetmeleri için kurallar oluşturuyoruz. Bu kurallar bizim içinde olduğumuz dünyanın gerçeklerini yansıtacak şekilde evrim geçiriyor. Çevrimdışı zararın risklerini göstermek, temel odak noktalarımız arasında yer alıyor. Araştırmalar; insanları ötekileştiren dil kullanımının, fiziksel şiddet ihtimalini artırdığına dikkat çekiyor.” ifadelerine yer verdi.

Günümüzde insanların nefret söylemlerinin büyük bölümünün din temelli olduğunu söyleyebiliriz. Twitter’ın bu denli katı kurallar getirmesinin atlında 30’dan fazla ülkeden 8 binin üzerinde şikayet alması yatıyor. Alınan şikayetleri titizlik içinde değerlendiren sosyal medya devi, daha temiz bir dil kelime havuzunun daraltılması ve uygulamalarda tutarlılık esaslarını ilke edinecek.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum