Yatırım yapmaya başla!

Twitter Tanınmış Hesapların Nasıl Hacklendiğine Dair Açıklama Yaptı

Twitter dün gece çok sayıda tanınmış hesabın hacklenmesi sonrası yaşanan durumun sebebine dair açıklama yaptı.
Twitter Tanınmış Hesapların Nasıl Hacklendiğine Dair Açıklama Yaptı

Sosyal medya devi Twitter milyonlarca kişiye ev sahipliği yapıyor ve pek çok ünlü hesabı bünyesinde barındırıyor. Mikro blog sitesi dün gece tanınmış hesaplar üzerinde yaşanan Bitcoin saldırısı ile gündeme geldi. Elon Musk, Bill Gates, Jeff Bezos, Barack Obama, Joe Biden, Kanye West, Apple ve Uber gibi pek çok hesap hacklendi ve kullanıcılardan Bitcoin talep eden paylaşımlar yapıldı. Hackerlar yaptığı paylaşımlarda BTC aktarılacak bir adres verdi.

Twitter yapıla paylaşımları kısa sürede siliyor olsa da hackerlar tarafından hedef alınan hesaplardan yeniden aynı paylaşımlar yapıldı. Operasyonun çok sayıda popüler hesabı etkisi altına alması sonrası akıllara, bu durumun nasıl gerçekleştiği sorusu geldi. Twitter’dan saldırının nasıl gerçekleştiğine dair açıklama geldi. Mikro blog sitesinin CEO’su Jack Dorsey olan biteni sosyal mühendislik saldırısı olarak tanımladı.

Twitter Saldırıya Uğradı

Twitter Saldırıya Uğradı

Aynı anda çok sayıda tanınmış hesap üzerinden bu şekilde paylaşımlar yapılması, Twitter’ın sunucularına erişim olan bir panelin hacklendiği yorumlarının yapılmasına neden oldu. Şirketin açıklamasından da anlaşılacağı üzere benzer bir durum söz konusu. Twitter’dan yapılan açıklamada saldırganların kendi çalışanlarını hedef aldığı belirtildi. Eş zamanlı olarak düzenlenen saldırıda Twitter’ın kendi bünyesindeki hesaplar kullanıldı.

Jack Dorsey saldırının nasıl düzenlendiğini araştırdıklarını ve hangi verilerin gele geçirildiği üzerinde incelemelerini sürdürdüklerini söyledi. Saldırganlar hesaplardan yapılan paylaşımları sildi ve sonrasında aynı paylaşımlar yeniden yapıldı. Sosyal medya dev son çare olarak doğrulanmış hesapların tweet atmasını engelledi. Twitter yapılan bu engellemenin geçici olduğunu açıkladı.

Twitter Araştırmayı Sürdürüyor

Twitter Araştırmayı Sürdürüyor

Twitter’ın paylaşım yapmayı engellediği hesapların kilidini ne zaman açacağı merak ediliyor. Şirketin herhangi bir güvenlik riski olmadığına kanaat getirmediğinde bu kararı alması bekleniyor. Twitter’ın destek hesabından yapılan açıklamalarda bu kararın alınmasının sebebi yer alıyor.

Yapılan açıklamada, “Dahili sistemlere ve araçlara erişimi olan bazı çalışanlarımızı başarıyla hedefleyen kişilerin koordine bir sosyal mühendislik saldırısı düzenlendiğini tespit ettik.” ifadelerine yer verildi. Açıklamadan anlaşılacağı üzere Twitter’ın iç sistemleri üzerinde yönetim yetkisi olan çalışanların hacklendiği görülüyor.

Düzenlenen saldırı nedeniyle hackerların hesabında binlerce dolar değerinde BTC birikti. Bu durum sonrası Twitter’ın itibarında nasıl bir değişim olacağı merak ediliyor. Yaşanan hack olayı sonrası sosyal medya devinin borsa değerinde yüzde 4’ü aşan düşüş yaşandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum