Yatırım yapmaya başla!

Twitter’da Tacizciler için Devriye Ekip Kuruluyor!

Uluslararası Af Örgütü, Twitter’da sıkça yaşanan sözlü tacizlerin önüne geçmek için yeni bir projenin ilk adımını attı. İşte detaylar…
Twitter’da Tacizciler için Devriye Ekip Kuruluyor!

Dünyanın en büyük sosyal medya platformlarından biri olan Twitter’da milyonlarca kullanıcı birbirleri ile iletişim halinde bulunmaktadır. Bu kadar kalabalık bir sosyal medya ortamında hiç şüphesiz kullanıcıları rahatsız eden durumlar da yaşanmaktadır. Geçtiğimiz günlerde Twitter, spam yapan kullanıcıları engelleyeceğini açıklamıştı.

Twitter’da pek çok insanın rahatsız olduğu bir diğer konu size sözlü taciz olayları oluyor. Özellikle kadın kullanıcıların sıkça başına gelen bu durumun önüne geçmek için Uluslararası Af Örgütü yeni bir proje başlattı. Projeye göre Twitter’dan kullanıcıları taciz eden hesaplar için Trol Devriyesi kuruluyor.

Proje için Gönüllü Aranıyor

Uluslararası Af Örgütü’nün ortaya koyduğu proje ile Twitter’da bulunan kadın gazeteci, aktivist ve politikacılara yönelik taciz ve hakaret içerikli tweet’leri tespit edilmesi amaçlanıyor. Bu tarzda atılmış uygunsuz paylaşımların tespit edilip analiz edilmesi için de insan hakları örgütü tarafından gönüllüler aranıyor.

Devriye olarak gezecek topluluğun ilk hedefi, uygunsuz içeriğe sahip tweet’lerin bir araya toplanıp raporlanmasını sağlamak. Daha uzun vadede ise bu paylaşımların herhangi bir insan denetimine gerek kalmadan otomatik olarak saptanmasını sağlayacak bir algoritma geliştirmek ve bu alanda Twitter ile iş birliğine gidilmesi amaçlanıyor.

Twitter’dan Yaptırım Bekliyorlar

Proje için gönüllü arayan Uluslararası Af Örgütü, konuyla ilgili Twitter’dan da yaptırımlarını sıklaştırmasını bekliyor. Platformdaki taciz olaylarına kayıtsız kalmakla suçladıkları Twitter’ı bu alanda baskı altına almak için çalışıyorlar.

İnsan hakları örgütü yetkililerinden Azmina Dhordia konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Twitter’a bunun ne kadar büyük bir problem olduğuna ve farklı kimlikten kadınları nasıl etkilediğine dair sunabileceğimiz ne kadar çok delil olursa, bu soruna karşı hemen harekete geçmeleri gerektiğine dair şirket üzerinde daha fazla baskı kurabiliriz.” diyerek bu konuda sosyal medya devinden de destek beklediklerini dile getirdi.

Örgüt tarafından yaşanan taciz olaylarına dikkat çekmek için bir süre önce #ToxicTwitter hastagi altında kampanya başlatılmıştı. Twitter ise bu tarzda içeriklerin önüne geçmek için yeni kurallar uygulamaya başladığını duyurmuştu. Ancak örgüt yetkilisi Dhordia’ya göre sorunun kural eksikliğinden değil varolan kuralların doğru şekilde uygulanamıyor olduğunu belirtti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum