Yatırım yapmaya başla!

Twitter, CEO’sunun Hesabının Hacklenmesinin Ardından SMS Özelliğini Kapattı

Sosyal medya devi Twitter’ın CEO’su Jack Dorsey’in hesabının hacklenmesini ardından sms ile tweet atma dönemi sona erdi.
Twitter, CEO’sunun Hesabının Hacklenmesinin Ardından SMS Özelliğini Kapattı

Dünyanın önde gelen sosyal medya platformlarından biri olan Twitter, pek çok farklı özelliği ile kullanıcılarına hizmet veriyor. Milyonlarca kullanıcıyı bünyesinde barındıran sosyal medyada kötüye kullanıma da son dönemde daha sık rastlanmaya başlandı. Geçtiğimiz günlerde Twitter’ın CEO’su Jack Dorsey’in resmi hesabı siber korsanlar tarafından kısa bir süreliğine de olsa hacklenmişti. Yapılan bu saldırı ile Dorsey’in hesabından ırkçılık temalı paylaşımlar yapılmıştı.

O günden bu yana yaşanan olayla ilgili sosyal medya devinden herhangi bir açıklama gelmedi. Ancak şirket bu ve benzer durumların tekrar yaşanmaması adına önlem almaya başlamış görünüyor. Şirketten yapılan açıklamada SMS yoluyla tweet atma özelliğinin durdurulduğu ilan edildi. Öyle görünüyor ki ortaya çıkan güvenlik açıkları ile ilgili Twitter suçu mobil operatörlerde buluyor.

Sosyal medya platformunun güvenlik ekibinin yaptığı araştırmalarda korsanların Dorsey’in hesabını ‘SIM Takas’ adı verilen bir yöntem ile çaldığı fark edildi. Şirket kendisinden kaynaklanan güvenlik açıklarını da giderdiğini belirterek, üçüncü kaynaktan benzer bir saldırının yaşanmaması adına SMS özelliğini tamamen durdurma kararı aldı.

Mobil Operatörlere Gönderme

Mobil Operatörlere Gönderme

Twitter’ın CEO’su Jack Dorsey’in hesabının hacklenmesi sosyal medya devini fazlasıyla kızdırmış görünüyor. Şirket konuyla ilgili açıklamasında yaşanan olayın sadece kendisinden kaynaklanmadığını ve saldırganların mobil operatörlerdeki güvenlik açıklarından faydalandığını belirtiyor. Bugüne kadar kullanıcılar SMS yoluyla Twitter üzerinden paylaşım yapabiliyordu. Son yaşanan olaydan sonra sosyal medya devi SMS özelliğini durdurdu ve mobil operatörler ile bağını koparmış oldu.

Bilindiği üzere sosyal medya platformları iki faktörlü kimlik doğrulama sistemlerinden yararlanıyor. Ancak SMS üzerinden tweet atma durumunda güvenilir telefon numaralarının kullanılmaması bir güvenlik açığı yaratıyor. Son dönemde siber korsanların telefonları çalarak hesap hackleme yoluna gittiği biliniyor.

Mobil opetatörlerin numaraların güvenliğini ne derece sağladığı halen soru işareti. Korsanlar Dorsey’in hesabını onun kullanıcı adını kullanarak SMS göndererek ele geçirdiler. Üstelik hesaba giriş yapmaları bile gerekmedi. Bu açıdan bakınca Twitter’ın almış olduğu karar yerinde görünüyor. Twitter’dan konuyla ilgili yapılan açıklamada kullanıcılarının hesabının korunması için böyle bir karar alındığı ifadelerine yer verildi.

Uzun Vadede SMS Özelliği Tekrar Sunulabilir

Uzun Vadede SMS Özelliği Tekrar Sunulabilir

Kullanıcılarının hesaplarının korunması adına böyle bir karar aldığını belirten Twitter, mobil operatörlerin bu duruma karşı bir çözüm bulması gerektiğini ifade ediyor. İki faktörlü kimlik doğrulama sisteminin de iyileştirilmesine dair değerlendirmede bulunan sosyal medya devi, bu sistemin yazılı mesajlaşma üzerinden çalışması nedeniyle sorun yarattığını açıkladı.

Şirketin uzun vadede SMS iletişimi için güvenli bir zemin oluşturan ülkeler için durdurduğu özelliği yeniden sunabileceği belirtiliyor. Güvenlik uzmanları ise alınacak olan önlemlere rağmen benzer durumların engellenmesinin mümkün olmadığını düşünüyor.

Uzmanlara göre korsanların kullanıcıların verilerine kolayca erişim sağlaması nedeniyle hacklenme olayları yaşanmaya devam edecek. Twitter SMS yoluyla böyle bir olayın tekrar yaşanmasını kesinlikle istemiyor. Şirketin almış olduğu son güvenlik önlemi sonrası bu tarz durumların önüne geçilecek mi bekleyip göreceğiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum