Yatırım yapmaya başla!

Twitter Siyasi İçerikli Reklamları Yasaklarken Facebook Geri Adım Atmıyor

Sosyal medya devi Twitter’ın CEO’su Jack Dorsey, siyasi içerikli reklamların yasaklanacağını açıkladı. Facebook ise eleştirilere rağmen bu kararından geri adım atmıyor.
Twitter Siyasi İçerikli Reklamları Yasaklarken Facebook Geri Adım Atmıyor

Sosyal medya platformları gelinen gün itibariyle hayatımızın vazgeçilmez uygulamaları arasında yerini almış durumda. Dünya genelinde ne popüler uygulamalar arasında mikro blog sitesi Twitter ve Facebook’u gösterebiliriz. Platformların bu derece yaygınlaşması reklamverenlerin ilgisinin de buraya yönelmesine neden oldu. Pek çok farklı sektöre ait kurum gelirlerini artırmak adına reklam politikalarında sosyal medya uygulamalarına büyük önem veriyor.

Reklam kampanyası düzenlemek isteyen kişilerin başında ise siyasi kişiliklerin olduğunu söyleyebiliriz. Milyonlarca kişinin sosyal medya uygulamalarında olması bu platformların etkin bir propaganda aracı olmasını sağlıyor. Tabi bu durum uygunsuz içeriklerin ortaya çıkmasına neden oluyor. Twitter bu durumun önüne geçmek için yeni bir karar aldı. Sosyal medya devinin CEO’su siyasi içerikli reklamların yasaklanacağını duyurdu.

Twitter’dan Siyasi Reklamlara Yaptırım

Twitter’dan Siyasi Reklamlara Yaptırım

Mikro blog sitesi Twitter geçtiğimiz günlerde siyasi figürlerin platformlarında uyması gereken kurallara dair açıklamalarda bulunmuştu. Şirketin bu konuya son dönemde hassasiyet gösterdiği görülüyor. Liderlerin belirli kurallara uyması gerektiğini belirten sosyal medya devi, konuya dair reklamlara dair yasaklama getirmeye hazırlanıyor. Açıklama Twitter CEO’su Jack Dorsey tarafından yapıldı.

Siyasi içerikli reklamlara yönelik aldıkları kararla ilgili açıklamada bulunan Dorsey, “İnsanlar bir hesabı takip etmeye ya da bir paylaşımı retweet etmeye karar verdiklerinde, siyasi mesaja zaten ulaşıyorlar. Kullanıcıların bu kararını yok sayıp, onlara hedefli reklamlar göstermek zorlama bir eylem oluyor. İnternet reklamcılığı, ticari reklamverenler için inanılmaz derecede güçlü ve etkili olsa da, bu güç milyonlarca insanın hayatını ve vereceği oyları etkilemek için kullanılabilmesi sebebiyle siyaseten önemli riskler getiriyor” değerlendirmesinde bulundu.

Aldıkları kararın ifade özgürlüğü ile bir bağlantısı olmadığını açıklayan Twitter’ın patronu, politikacıların yanıltıcı bilgi vermekten vazgeçmediğini söyledi. Sosyal medya devinin almış olduğu reklam yasağı 22 Kasım tarihinden itibaren uygulamaya konacak. Şirketin ayrıca 15 Kasım’da yeni reklam politikalarına dair bir bilgilendirme toplantısı yapması bekleniyor.

Facebook Eleştirilere Rağmen Kararının Arkasında

Facebook Eleştirilere Rağmen Kararının Arkasında

Twitter’ın almış olduğu yasak sonrası gözler bir diğer sosyal medya devi Facebook’a çevrilmiş durumda. Şirket siyasi içerikli reklamlar konusunda Twitter ile aynı fikirde değil. Pek çok kişi Facebook’un bu reklamlar nedeniyle asılsız bilginin yayılmasına neden olduğunu belirtiyor. Sosyal medya platformunun CEO’su Mark Zuckerberg bu konuyla ilgili eleştirilere dair açıklamalarda bulundu Zuckerberg, “Facebook’un tek derdi para, bu nedenle siyasi reklamları yasaklamıyorlar” yorumunun doğru olmadığını söyledi.

Siyasi reklamlardan elde ettikleri gelirlerin tüm gelirlerin yanında çok küçük bir paya sahip olduğunu söyleyen Zuckerberg, geçtiğimiz günlerde FTC’den aldıkları 5 milyar dolar cezanın daha büyük bir oran olduğuna dikkat çekti. Başta Cambridge Analytica olmak üzere Facebook’u adı son dönemde pek çok veri ihlalin karıştı. Şirketin buna rağmen siyasi reklamların arkasında durması ise kullanıcı tarafında güvenlik endişesi doğmasına neden oluyor.

Facebook son olarak 2019 yılının üçüncü çeyreğine dair verilerini açıkladı. Şirket bir önceki yılın aynı dönemine göre gelirlerini yüzde 28 oranında artırdı ve 17.7 milyar dolar kazanç sağladı. Sosyal medya devi günlük ve aylık kullanıcı sayısını da yüzde 8 oranında artırmayı başardı. Zuckerberg’in açıklamasında göre Facebook dünya genelinde 2.8 milyar kişi tarafından kullanılıyor. Şirket son dönemde yaşadığı veri ihlalleri ile itibar anlamında kan kaybetmesine rağmen kullanıcı sayısını ve gelirlerini artırmaya devam ediyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum