Yatırım yapmaya başla!

Twitter’ın Siyasi Reklamları Yasaklama Kararına Trump’ın Seçim Ekibi Tepki Gösterdi

Twitter CEO’su Jack Dorsey bundan böyle platformda siyasi reklamlara izin verilmeyeceğini açıkladı. Alınan karara ilk tepki Başkan Trump’ın seçim ekibini yürüten ekipten geldi.
Twitter’ın Siyasi Reklamları Yasaklama Kararına Trump’ın Seçim Ekibi Tepki Gösterdi

Twitter sahip olduğu kullanıcı sayısı ile dünyanın en büyük sosyal medya platformlarından biri konumunda. Uygulama çok sayıda tanınmış kişiliğe de ev sahipliği yapıyor. Pek çok siyasi figürün resmi Twitter adresinden açıklamalar yaptığı ve dünya gündemine oturduğu biliniyor. Bu kişilerin başında ise ABD Başkanı Donald Trump geliyor. Twitter üzerinden sürekli paylaşım yapan ABD Başkanı çoğu zaman ses ges getirecek açıklamalara imza atıyor.

Twitter’dan gelen son açıklama siyasi kişiliklerin keyfini kaçıracak cinsten. Sosyal medya devi önümüzdeki günlerden itibaren Twitter’da siyasi konulu reklamların yayınlanmasına izin vermeyeceğini duyurdu. Açıklama Twitter CEO’su Jack Dorsey tarafından yapıldı. Bu gelişmeye ilk tepki ise sosyal medya platformunu yoğun olarak kullanan Donald Trump’ın seçim çalışmalarını yürüten ekipten geldi.

Trump’ın Ekibinden Twitter’a Sert Tepki

Trump’ın Ekibinden Twitter’a Sert Tepki

Bilindiği üzere 2020 yılında ABD’de başkanlık seçimleri gerçekleştirilecek. Adaylar seçim propagandası için sosyal medya platformlarından reklam kampanyalarına yer veriyor. Bu sayede en hızlı şekilde milyonlarca kişi ile etkileşime geçme fırsatı buluyor. Twitter’ın almış olduğu reklam kararı ise bu anlamda siyasetle uğraşan kişilerin tepkisini çekecek türden.

İlk tepki ise ABD Başkanı Donald Trump’ın 2020’de düzenlenecek seçimlerdeki kampanyasını yürüten ekipten geldi. Trump’ın ekibi Twitter’ın açıklaması için ‘aptalca bir karar’ ifadesini kullandı. Ekibin kampanya müdürü Brad Parscale konuyla ilgili çarpıcı ifadeler kullandı.

Sosyal medya devinin muhafazakarlara karşı tavır içerisinde olduğunu belirten Parscale, “Twitter yüz milyonlarca dolarlık gelirden vazgeçti. Bu hisse sahipleri açısından bakıldığında son derece aptalca bir karar. Twitter aynı zamanda liberal basın kuruluşlarının Cumhuriyetçilere saldırmak için satın aldıkları taraflı içeriklerin reklamını da durduracak mı? Bu muhafazakarları susturmaya yönelik yeni bir adım. Twitter, başkan Trump’ın en sofistike çevrimiçi programa sahip olduğunu bildiği için bunu yapıyor.” diye konuştu.

Yetkili isim sosyal medya devinin milyonlarca dolar geliri elinin tersiyle ittiğini belirtiyor. Ancak Twitter’ın son açıkladığı rakamlara bakıldığında siyasi içerikli reklam gelirlerinin oldukça düşük olduğu görülüyor. Parscale ayrıca 2020 seçimlerinden sonra Twitter’ın bu kararından geri adım atacağını iddia etti.

Twitter ve Facebook Uzun Zamandır Eleştiriliyor

Twitter ve Facebook Uzun Zamandır Eleştiriliyor

Sosyal medya devleri Twitter ve Facebook uzun yıllardır siyasi içerikli reklamlara ağırlık verdikleri için pek çok çevre tarafından eleştiri alıyordu. Bu söylemler arasında yalan içerikler yer alması ve sosyal mecraların buna ev sahipliği yapması nedeniyle tepki gösteriliyordu.

Geçtiğimiz günlerde ABD’de Demokratik Parti adayı olmak Joe Biden bu durumu gündeme getirmişti. Biden, Facebook, Twitter ve YouTube’a gönderdiği mektupta asılsız bilgi içeren reklamların kaldırılması gerektiğini belirtmişti. Tabi burada asıl kastedilen Başkan Trump’ın seçim kampanyasında söylediği sözler oluyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum