Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Twitter Resim Paylaşımına Yönelik Yeni Özellik ve İyileştirmeler Sunuyor

Twitter resim paylaşmayı seven kullanıcılar için yeni araçlar geliştiriyor.
Twitter Resim Paylaşımına Yönelik Yeni Özellik ve İyileştirmeler Sunuyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Sosyal medya uygulamaları her geçen gün daha fazla kullanıcı tarafından kullanılmaya devam ediyor. Geliştiriciler kullanıcılara daha iyi bir deneyim sunmak adına özelliklerini sürekli iyileştiriyor ve yeni araçlar sunuyor. Popüler mikro blog sitesi Twitter kullanıcı etkileşiminin yüksek olduğu başlıca sosyal medya platformları arasında yer alıyor. Şirket geçtiğimiz günlerde paylaşımların altına gelen yanıtları daha düzenli hale getirecek bir özellik geliştirmiş ve kullanıcıların beğenisini toplamıştı.

Sosyal medya devi bu sefer görsel paylaşma araçlarına yönelik yeni özellikler geliştiriyor. Bilindiği üzere pek çok platform kullanıcıların paylaşmış olduğu fotoğraf kalitesini, sıkıştırma yapmak amacıyla kalitesini düşürüyor. Twitter da bu amaca yönelik artık fotoğraf kalitesine yönelik bir iyileştirme yapacak.

Şirket web üzerinden paylaşılan JPEG formatındaki resimlerin kalitesini düşürmeyeceğini açıkladı. Bir diğer özellik ise iOS kullanıcılarını ilgilendiriyor. Geliştirilen araç ile iOS Live Photo’lar GIF olarak Twitter’da paylaşılabilecek.

JPEG Resimlerin Kalitesi Korunacak

JPEG Resimlerin Kalitesi Korunacak

Twitter, Facebook, WhatsApp gibi başlıca uygulamalar gönderilen fotoğrafları otomatik olarak sıkıştırıyor. Bu da haliyle görsellerin kalitesinin düşmesine neden oluyor. Profesyonel amaca yönelik fotoğrafçılık yapanlar ise sosyal medya platformlarının bu özelliğinden hiç memnun değiller.Öyle ki bu korumanın yüzde 85’e varan bir sıkıştırma yaptığı biliniyor. Bu da fotoğrafların kalitesinde gözle görülür bir düşüşün yaşanmasına neden oluyor.

Twitter ise bu kullanıcıları sevindirecek bir karar aldı. Şirket artık web üzerinden paylaşılan JPEG uzantılı fotoğraflar üzerinde herhangi bir sıkıştırma yapmayacağını ve kaliteyi düşürmeyeceğini açıkladı. Bu uygulamanın sadece web platformu üzerinden paylaşılan fotoğraflar ile sınırlı olduğu belirtiliyor. Açıklama Twitter mühendisi Nolan O’Brien’in sosyal medya hesabı üzerinden yapıldı. O’Brien artık JPEG resimler üzerinde herhangi bir değişiklik yapılmayacağının altını çizdi.

Mevcut düzenle Twitter bu resimleri JFIF olarak değiştiriyor ve bu da kalitenin aşağısına çekilmesine neden oluyor. Twitter mühendisi ayrıca önizleme ve küçük resimlerin yine sıkıştırılmış olacağını vurguluyor. Dolayısıyla bu özellik resmin gerçek boyutu ile görüntülendiğinde çalışır durumda olacak. O’Brien bu özellik ile ilgili sosyal medya devinin sınırlama koyduğunu belirtiyor.

Boyutu 5 MB üzerinde olan fotoğraflar yine Twitter tarafından otomatik olarak sıkıştırılacak. Her ne kadar normal kullanıcıların çok fazla dikkatini çekmeyecek olsa da profesyonel fotoğrafçılar için kullanıcı dostu bir özellik olacağını söyleyebiliriz.

iOS Kullanıcılarına Yeni GIF Özelliği

iOS Kullanıcılarına Yeni GIF Özelliği

Twitter’ın duyurusunu yaptığı bir diğer özellik ise iOS kullanıcılarını ilgilendiriyor. Bilindiği üzere iOS kullanıcıları için Apple tarafından Live Photos adı verilen bir bölüm mevcut. Bu araç sayesinde kullanıcılar fotoğraflarını canlı hale getiriyor ve farklı şekillere sokabiliyor.

Bu fotoğraflar bugüne kadar Twitter’dan paylaşıldığında hareketsiz olarak gösteriliyordu. Bunun hareketli olması için kullanıcıların üçüncü parti bir uygulama ile görsellerini GIF türüne çevirmeleri gerekiyordu. Şirket açıklamasında artık bu işlevi bizzat kendisinin yapacağını duyurmuş oldu.

Yapılan açıklama ile Live Photo’lar Twitter üzerinden otomatik olarak GIF olarak dönüştürülecek. Kullanıcıların kendisinin böyle bir dönüştürme işlemi yapması gerekmeyecek.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu