Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Twitter ve Pinterest için Reklam Yasağı Uygulaması Başladı

Sosyal medya düzenlemesi kapsamında temsilcilik açmayan Twitter ve Pinterest için reklam yasağı uygulaması başladı.
Twitter ve Pinterest için Reklam Yasağı Uygulaması Başladı

Geçtiğimiz yıl 1 Ekim tarihinde yürürlüğe giren sosyal medya düzenlemesi, ülkemizde faaliyet gösteren ağ sağlayıcılara yeni yükümlülükler getiriyor. Bu yükümlülüklerin başında ise Türkiye’de ofis açmaları ve temsilci atamaları yer alıyor. Geçtiğimiz dönemde bazı şirketler bu düzenlemeye uyumluluk sağlamak adına temsilcilik açtıklarını duyurdular. VK, Dailynotion, TikTok, YouTube ve son olarak Facebook yaptıkları açıklamalar ile temsilcilik açacaklarını ilan ettiler.

Twitter başta olmak üzere bazı sosyal medya devlerinden ise halen somut bir adım atılmış değil. Geçtiğimiz aylarda bu şirketlere ilk etapta 10 milyon TL sonrasında ise 30 milyon TL para cezası kesilmişti. Bugün itibariyle Twitter, Pinterest ve Periscope gibi mecralar, temsilcilik atamadıkları için reklam yasağı uygulamasına tabi olacak.

Resmi Gazete’de yayımlanan ‘Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’ kararına göre, Türkiye’de çok sayıda kullanıcısı bulanan Twitter, Periscope ve Pinterest gibi sosyal medya ağlarının, kendilerine belirlenen süre içerisinde Türkiye’ye temsilci atamadıklarından dolayı reklam alması yasaklandı.

Reklam Yasağı Uygulaması Başladı

Reklam Yasağı Uygulaması Başladı

Konuyla ilgili açıklama Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan tarafından yapıldı. Sayan bugüne kadar temsilcilik atamayan yurt dışı kaynaklı sosyal ağların artık ülkemizden reklam alamayacağını belirtti.

Uygulamanın denetim sürecine dair konuşan Sayan, “Reklam yasağının uygulamasını; BTK, BDDK, TCMB, VDK ve ilgili tüm kamu kurumlarımız hassasiyetle denetleyecek. Ayrıca reklam veren şirketlere de ceza kesilecek. Reklam yasağı uygulanmadan Türkiye’ye temsilci atamayı ve yükümlülükleri yerine getirmeyi kabul eden sosyal ağ şirketlerine teşekkürlerimi sunuyorum.” açıklamasında bulundu.

Vatandaşların ülkemizdeki hizmetlerden mahrum kalmasını istemediklerini belirten Sayan, milletin veri gizliliğinin ve haklarının korunması için ne gerekiyorsa yapmaya hazır olduklarını ifade etti. Dijital faşizm ve kural tanımazlığın Türkiye’de hakim olmasına müsaade etmeyeceklerini vurgulayan Sayan, Twitter ve Pinterest’in de gerekli adımları atmasını beklediklerini ifade etti.

BTK Başkanı Karagözoğlu’ndan Reklam Yasağı Açıklaması

BTK Başkanı Karagözoğlu’ndan Reklam Yasağı Açıklaması

BTK Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu ise reklam yasağı ile ilgili, “Yasa gereği temsilci atamayan sosyal ağlar için reklam yasağı başladı. Gerekli hassasiyeti gösteren tüm şirketleri tebrik ediyorum. Ülkemizdeki 55 milyon sosyal medya kullanıcısının haklarını sonuna kadar koruyacağız” açıklamasını yaptı. Karagözoğlu bu şirketlerin düzenlemeye uyum sağlamaması halinde 3 ay sonrasında bant genişliğinin daraltılması ile karşı karşıya kalabileceğini hatırlattı.

Bu şirketlerin temsilcilik açmaya devam etmemesi halinde Nisan ayı itibariyle bant genişlikleri daraltılabilecek. BTK ilk etapta bu mecraların bant genişliğini yüzde 50 oranında daraltacak. Mayıs ayında ise bu daraltma yüzde 90’a kadar çıkarılabilecek.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum