Yatırım yapmaya başla!

Twitter Kişisel Bilgileri Sızdırdığı Gerekçesiyle Kullanıcılardan Özür Diledi

Mikro blog sitesi Twitter, milyonlarca kullanıcısının verisini istemeden sızdırdığını itiraf etti ve kullanıcılarından özür diledi.
Twitter Kişisel Bilgileri Sızdırdığı Gerekçesiyle Kullanıcılardan Özür Diledi

Sosyal medya uygulamaları arasında en fazla kullanıcıya sahip platformlar arasında Twitter’ı gösterebiliriz. Popüler mikro blog sitesi milyonlarca kullanıcıya ev sahipliği yapıyor ve güvenli bir deneyim sağlamak adına çaba sarfediyor. Başta Facebook olmak üzere pek çok sosyal medya platformunda zaman zaman veri ihlallerinin yaşandığına tanık oluyoruz. Bilindiği üzere Facebook, Amerikan Federal Ticaret Komisyonu tarafından geçtiğimiz günlerde Cambridge Analytica nedeniyle 5 milyar dolar rekor cezaya çarptırılmıştı.

Benzer bir durum Twitter için de söz konusu olmuşa benziyor. Şirket kullanıcılarının kişisel bilgilerini sızdırdığını itiraf eden bir yazı paylaştı. ‘Kişisel bilgiler ve reklamlar’ adı altında yapılan açıklamada sosyal medya devinin bünyesinde bulunan reklamverenlerin kullanıcı verilerine izinsiz erişim sağladığı belirtildi. Bu durumun istemeden yaşandığını belirten yetkililer, milyonlarca kullanıcıdan özür diledi.

Twitter’dan Özür Açıklaması

Twitter’dan Özür Açıklaması

Son dönemde veri ihlallerine dair haberlere sıkça rastlıyoruz ve Twitter yanlışlıkla yaşanan bu duruma dair çarpıcı bir açıklama yayınladı. Yapılan açıklamada “Korunmak veya güvenliği sağlamak amacıyla iki faktörlü kimlik doğrulaması için bize ilettiğiniz e-posta veya telefon numarası bilgileri, yanlışlıkla reklam amaçlı iş yapanlar tarafından kullanılmış olabilir.

Bir reklamveren, pazarlama belgelerini sistemimize yüklediğinde diğer kullanıcıları bu belgelerle eşleştirmiş olabiliriz. Reklamverenler, ilgili eşleştirme sonucunda Twitter kullanıcılarının e-posta ve telefon numaralarına erişmiş olabilirler.” ifadelerine yer verildi.

Yaşanan veri ihlalinden kaç kişinin etkilediğine dair bir bilgi veremeyen Twitter ekibi “Bu bir hataydı. Özür dileriz. Bu olaydan kaç kişinin etkilendiğini kesin olarak söyleyemeyiz ancak şeffaflık politikamız gereği herkesin bilgilenmesini istedik. Hiçbir kişisel veri, ortaklarımızla veya diğer üçüncü taraflarla özel olarak paylaşılmadı.” diyerek kullanıcılarından özür diledi. Sosyal medya devi ayrıca 17 Eylül itibariyle söz konusu güvenlik açığını kapattığın ve ilgili e-posta adreslerini ve telefon numaralarını kullanmadığını belirtti.

Veri İhlallerinin Sonu Gelmiyor

Veri İhlallerinin Sonu Gelmiyor

Geçtiğimiz yıldan beri özellikle Facebook’un çok kez kişisel veri ihlali ile gündeme geldiği biliniyor. Son olarak Twitter’ın yaptığı açıklama ile tartışmalar yeniden alevlenebilir. Milyonlarca kullanıcının sosyal medya platformuna dair duyduğu güven bu tarz olaylar nedeniyle olumsuz etkileniyor.

Geçtiğimiz günlerde Twitter CEO’su Jack Dorsey’in resmi hesabı kısa bir süreliğine de olsa hacklenmiş olay büyük ses getirmişti. Geçtiğimiz yılın Mayıs ayında ise Twitter kullanıcı şifrelerinin düz metin şeklinde görüntüleyen bir hata olduğunu ve 330 milyon kişiye şifrelerini değiştirmesini önermişti. Sosyal medya devi o dönem herhangi bir veri ihlali olmadığını açıklamıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum