Yatırım yapmaya başla!

Twitter’ın Patronu Jack Dorsey’den Çarpıcı Libra Açıklaması

Mikro blog sitesi Twitter’ın CEO’su Jack Dorsey, Facebook’un kripto parası Libra’ya yönelik dikkat çeken açıklamalarda bulundu.
Twitter’ın Patronu Jack Dorsey’den Çarpıcı Libra Açıklaması

Dünyanın önde gelen sosyal medya uygulamaları Facebook, Twitter, Instagram gibi platformlar hayatımızda geniş yer tutuyor. Hızla büyüyen platformlar kullanıcılarına daha iyi hizmet sunmak adına yeni özellikler geliştiriyor. Bununla beraber farklı mecralara da atım atıyorlar. Son yıllarda kripto paralar kazandığı değer ile tüm dünyanın dikkatini üzerine topladı. Pek çok şirket ise bu pazarda pay sahibi olmak adına kendi kripto parasını geliştirmeye başladı.

Bu şirketlerden birisi ise dünyanın en büyük sosyal medya platformu Facebook oldu. Sosyal medya devi geçtiğimiz günlerde kripto parası Libra’yı tanıtmıştı. Yapılan tanıtımın ardından Facebook’un kripto parasına başta bürokratlar olmak üzere pek çok çevreden eleştiriler gelmeye başladı.

Geçtiğimiz günlerde JP Morgan CEO’su Jamie Dimon, Facebook’un kripto para projesi Libra’nın asla hayata geçmeyeceğini açıklamıştı. Tartışmalara sosyal medya platformu Twitter’ın CEO’su Jack Dorsey de katıldı. Dorsey kendisine Libra ile ilgili sorulan sorulara çarpıcı cevaplar verdi.

Dorsey’den Libra Açıklaması

Dorsey’den Libra Açıklaması

Popüler mikro blog sitesi Twitter’ın CEO’su Jack Dorsey, Facebook’un gündemden düşmeyen kripto parası Libra ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Dorsey kendisine sorulan “Twitter günün birinde Libra’ya katılabilir mi?” soruya “Kesinlikle hayır” cevabını verdi. Facebook’un herhangi bir kripto para birimine ihtiyacı olmadığını söyleyen Dorsey, bunun pazarlamaya yönelik bir hamle olup olmadığını bilmediğini ifade etti.

Libra ile ilgili değerlendirmesinde Dorsey, “Bu internette doğmuş bir açık internet standardı değil. Bir şirketin niyeti doğrultusunda ortaya çıkmış bir şey ve benim kişisel olarak inandıklarımla tutarlı değil. Şirketimin de böyle bir şeyi desteklemesini istemiyorum.” diye konuştu. Sosyal medya devinin patronu kripto paraların gelişmekte olan toplumun bir parçası olduğunu belirterek piyasayı kurulmakta olan devlete benzetti.

Facebook’un Libra’sına gelen eleştiriler Dorsey’in ifadeleri ile sınırlı değil. Geçtiğimiz günlerde Visa, Mastercard ve Stripe gibi ödeme platformları Libra Birliği’nin toplantısına kısa bir süre kala desteklerini çektiklerini açıklamıştı. Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg ise ABD Kongresi’nde yaptığı açıklamasında platform ile Libra’nın birbirlerinden ayrı değerlendirilmesi gerektiğini belirtmişti. Gelişmeler gösteriyor ki Libra ile ilgili tartışmaların sonu gelmeyecek.

Twitter’dan Reklam İtirafı

Twitter’dan Reklam İtirafı

Dünyanın önde gelen sosyal medya platformlarından Twitter, kullanıcılarına reklam gösterimi yapıyor ve bu yolla büyük gelir elde ediyor. Şirket geçmiş dönemdeki reklam politikasına dair yaptığı açıklama ile adeta günah çıkarttı. Sosyal medya devi kullanıcılarına daha iyi deneyim sunmak adına az takipçisi olan hesaplara daha fazla reklam gösterdiğini itiraf etti.

Mikro blog sitesi tarafından yapılan açıklamada “Geçmişte takipçi sayısı daha fazla olan kullanıcılarımız daha az reklam görüyordu. Ancak son zamanlarda bu yaklaşımımızı değiştirdik ve Twitter’ı kullanan herkese reklam gösteriyoruz. Dolayısıyla bazı kullanıcıların gördükleri reklam sayısında bir artış olması normal bir durum.” ifadelerine yer verildi.

Son dönemde pek çok kullanıcı yüksek oranda reklam görmekten şikayetçi olmuştu. Bu da Twitter’ın reklam politikasını güncellediğini gösteriyor. Yapılan açıklama ile herkese aynı oranda reklam gösterimi yapıldığı ifade edildi. Sosyal medya devi geçtiğimiz gün 3. çeyrek verilerini açıkladı. Beklentilerin altında kalan rakamlar açıklayan Twitter’ın reklam gelirlerinde düşüş olduğu belirtilmişti. Şirketin reklam politikasına önümüzdeki günlerde uzun vadeli çözümler getirilmesi bekleniyor.

Şirket yüksek etkileşimli hesaplara daha fazla reklam göstermeyi ve bu reklamlar içn daha fazla ödeme yapmayı planlıyor. Sosyal medya devinde finans şefi Ned Segal bu konuyla ilgili değerlendirmesinde, “Bir iyileştirme üstünde çalışsak da, bu henüz hazır hâle gelmiş değil. Dolayısıyla sorunun etkileri dördüncü çeyrekte de devam edecek gibi görünüyor. Yapılacak iyileştirme kapsamında reklam verenlerle daha genelleştirilmiş veriler paylaşacağız.” diye konuştu.

Twitter Wi-Fi bağlantısı ve işletim sistemi gibi konulara yönelik paylaşım yapmak için bazı izinler istemişti. Ancak gereğinden fazla bilgi paylaşımı nedeniyle sosyal medya devinin bu talebi kabul görmemişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum