Yatırım yapmaya başla!

Twitter Irkçılık İmasına Yol Açacak Kelimeleri Yasaklayacağını Açıkladı

Twitter son dönemde tartışma konusu olan ırkçılık olaylarına yönelik yeni bir önlem daha alıyor.
Twitter Irkçılık İmasına Yol Açacak Kelimeleri Yasaklayacağını Açıkladı

Geçtiğimiz günlerde ABD gündeminde ırkçılık tartışmaları yeniden alevlendi. Minneapolis’te bir polis memuru siyahi vatandaş George Floyd’u gözaltına aldığı sırada hayatını kaybetmesine neden oldu. Bu feci olay sonrası ülkenin dört bir yanında insanlar sokaklara döküldü ve protesto yürüyüşlerine katıldı.

Olaylar beklendiği üzere de sosyal medya platformlarında da geniş yer buldu. Facebook, Twitter gibi mecralarda milyonlarca insan konuya dair paylaşımlarda bulunuyor. Mikro blog sitesi Twitter ise ırkçılığa karşı aldığı katı önlemler ile sıkça adından söz ettiriyor. Sosyal medya devi ABD Başkanı Donald Trump’ın yaptığı paylaşımlara dahi uyarı etiketleri yerleştirdi ve bazıların sahte olduğu gerekçesiyle kaldırmıştı.

Şirketin bu hamleleri pek çok kullanıcı tarafından takdirle karşılanmıştı. Twitter ırkçılığa karşı aldığı önlemlere bir yenisini daha ekliyor. Yapılan açıklama ile ırkçılığı andıran bazı terimlerin, yazım dilinde kullanılmayacağı belirtildi.

Twitter Irkçılığa Karşı Önlemlerini Sürdürüyor

Twitter Irkçılığa Karşı Önlemlerini Sürdürüyor

ABD’de yaşanan olaylar dünya genelinde de ırkçılık tartışmalarının alevlenmesine neden oldu. Twitter ise bu konuya karşı mücadele eden sosyal medya platformlarının başında geliyor. Bir diğer sosyal medya şirketi Facebook ise olaylara karşı net bir tavır almamakla suçlanıyor. Dünyanın önde gelen şirketleri ise Facebook’a karşı boykot uygulamaya başladı. Hatta uygulanan reklam boykotunun Facebook için pahalıya patladığı belirtiliyor.

Twitter tarafında dönecek olursak, ırkçılık konulu paylaşımların önüne geçecek yeni bir önlemin alınacağı açıklandı. Mikro blog sitesi ırkçılığı andıran bazı kelimelerin yazım dilinde kullanılmasını yasaklıyor. Yazılım mühendisliği bölümünden yapılan paylaşımda, kullanıcıları daha kapsayıcı bir dil kullanılacağı açıklandı. Buna göre bazı kelimelerin yer aldığı bir liste belirlendi ve bunların kullanımı yasaklanacak.

Söz konusu listede, ‘whitelist (beyaz liste)’, ‘Blacklist (kara liste)’, ‘master (efendi)’, ‘slave (köle gibi kelimelere yer veriliyor. Twitter bu kelimelerin yerine ırkçılığı andırmayan ancak kullanılabilecek kelimelerin yazılabileceğini belirtiyor.

Benzer bir hamle ABD’nin önde gelen banka devi JP Morgan’dan da geldi. Banka teknoloji politikasını içeren belgelerinde düzenlemeler yapacağını açıkladı. Google, GitHub gibi dev şirketler de Twitter’ın almış olduğu karar benzer düzenlemeler yapacaklarını duyurdular. İlerleyen günlerde nefret söylemlerine karşı alınacak önlemlerin süreceği belirtiliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum