Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Twitter Hisseleri 2019’un İlk Çeyrek Kazançlarıyla %7 Yükseldi

Twitter bugün 2019 yılının birinci çeyreğine ilişkin kar ve gelirlerini açıklarken, hisseleri açılış öncesi işlemlerde yüzde 7 oranında yükseldi.
Twitter Hisseleri 2019’un İlk Çeyrek Kazançlarıyla %7 Yükseldi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Twitter 2019’un ilk çeyreğine ilişkin kar ve gelirleri ile bugüne kazançla başlangıç yaptı. Yayımladığı raporun ardından açılış öncesi işlemlerde hisse senetleri yüzde 7 yükseliş kaydetti. Bu çıkış, Twitter’ın piyasa büyüklüğüne 2 milyar dolar ekleyerek 28 milyar doların üstüne yükselmesini sağladı.

Twitter’ın hisse başına kazancı 37 sent olurken, Refinitiv analistlerinin beklentileri 15 sent olması yönündeydi.

Twitter Hisse Başına Kazanç 37 SentŞirketin geliri ise 787 milyon dolar ile 776,1 milyon dolar düzeyindeki Refinitiv beklentilerinin üzerinde geldi. SMS kullanıcıları hariç aylık aktif kullanıcı sayısı ise 330 milyon ile 318 milyon olan FactSet fikir birliği tahmini geride bıraktı.

Bu çeyrek, Twitter’ın kazanç raporunda açıkladığı son aylık aktif kullanıcı bilgisi olacak. Bunun yerine Twitter, son çeyrekte para kazanılabilir günlük aktif kullanıcılar olarak adlandırdığı bilgileri rapor etmeye başlayacak. Bu metrik şirkete göre; “Twitter.com’da veya reklam gösterilebilen uygulamalar aracılığıyla herhangi bir gün oturum açan ve Twitter’a erişen kullanıcıları” seçeneğini içerecek.

Twitter ilk çeyrekte para kazanılabilir günlük aktif kullanıcı sayısının 134 milyon ortalamaya sahip olduğunu açıkladı.

Para Kazanılabilir Günlük Aktif Kullanıcı Sayısı 134 MilyonGeçen yılın ilk çeyreğinde 120 milyon olan bu rakam, dördüncü çeyrekte 126 milyona ulaşmıştı. Amerika’da Twitter, ilk çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre 26 milyon para kazanılabilir günlük aktif kullanıcı sayısından 28 milyona yükseldi. İlk çeyrekte bu tip uluslararası kullanıcı sayısının 105 milyon ortalamaya sahip olduğunu belirtti. Geçen yılın aynı döneminde bu sayı 94 milyondu.

Yeni bir metriğe geçiş, Twitter’ın 2018 yılı boyunca iki çeyrek dönem için analist tahminlerinin yetersiz kaldığı aylık aktif kullanıcı sayısılarının bildirilmesinden sonra geldi. Twitter, daha önce diğer faktörlerin yanı sıra botlardan ve sahte kullanıcılardan kurtulmak için yapılan kilitli hesapların Temmuz ayında tasfiye edilmesiyle ilgili açığı sorumlu tutmuştu.

GCM Yatırım Banner
Twitter ilk çeyrek için açıkladığı 330 milyon aylık aktif kullanıcı sayısının yıllık 6 milyon azalma gösterdiğini söyledi.

Aylık Aktif Kullanıcı Sayısı 6 Milyon AzaldıRefinitiv’e göre; Twitter’ın 770 milyon dolar ile 830 milyon dolar arasında tahmin ettiği ikinci çeyrek geliri, 783,9 milyon dolar ile 853,6 milyon dolar arasında olacak.

Şirket geçen çeyrek dönemden itibaren yaptığı açıklamada, “Sağlık, sohbet, gelir ürünü ve satışı, platform” alanlarına yatırım yapmaya devam ettiği 2019 yılında yıllık nakit işletme giderlerinin yüzde 20 oranında artmasını beklendiğini duyurmuştu. Bu söylemini tekrarlayan şirketin hisseleri ise raporla birlikte yükselişe geçti.

Twitter hisseleri, ilk çeyrek sonuçlarının ışığında yükseliş kaydederken, son 12 ayda yüzde 10 civarında yükseliş gösterebildi.

Twitter Hisseleri 12 Ayda Yüzde 10 YükselişŞirket, yalnızca katılım ölçütlerine dayanmak yerine, kullanıcı refahı için platformdaki deneyimi optimize etmenin en yolunu arıyor. CEO Jack Dorsey, Ocak ayında yayımlanan bir röportajında, beğenileri kaldırdıklarında ne olacağını konuştuklarını söylemişti. Jack Dorsey Nisan ayının başında 1,40 dolar olan 2018 maaşı ile gündeme gelmişti.

TechCrunch’a göre; Twitter geçen ay ayrı bir uygulamada genel bir beta testini başlattı. Burada, bir kullanıcının bir tweetin üzerine gelinceye kadar konuşmaları engellemek için varsayılan olarak bazı yanıtları gizlemek ve katılım seçeneklerini gizlemek da dahil olmak üzere yeni özellikleri test etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın