Yatırım yapmaya başla!

Twitter’daki Güvenlik Açığı Tahmin Edilenden Çok Daha Kritik Seviyede Olabilir

Geçtiğimiz günlerde tanınmış hesapların hacklenmesi ile gündeme gelen Twitter’daki güvenlik açığının çok daha yüksek seviyede olabileceği söylendi.
Twitter’daki Güvenlik Açığı Tahmin Edilenden Çok Daha Kritik Seviyede Olabilir

Son dönemin en çok konuşulan sosyal medya platformlarının başında Twitter’ın geldiğini söyleyebiliriz. Özellikle COVID-19 sonrası kullanım oranının hızla arttığı mikro blog sitesi, geçtiğimiz günlerde büyük bir siber saldırı olayı ile gündeme geldi. Aralarında Elon Musk, Barack Obama, Jeff Bezos gibi tanınmış insanların olduğu toplamda 130 hesap, siber saldırganların hedefi oldu. Bu hesapların kontrolünü ele geçiren saldırganlar yaptıkları paylaşımlar ile kullanıcılardan Bitcoin talep ettiler.

Bu yolla binlerce dolar değerinde Bitcoin toplandığı biliniyor. Geçtiğimiz günlerde yaşanan Twitter saldırısında açıklanandan daha fazla Bitcoin gönderilmiş olabileceğini gösteren bir araştırma yapılmştı. Sosyal medya devi bu olayla ilgili soruşturmasını sürdürürken, konuya dair yeni bilgiler de ortaya çıkmaya devam ediyor. Son raporlar Twitter’daki güvenlik açığının tahmin edilenden çok daha tehlikeli boyutlarda olduğunu gösteriyor.

Twitter Güvenliğine Yönelik Yeni Açıklama

Twitter Güvenliğine Yönelik Yeni Açıklama

15 Temmuz akşamı yaşanan Twitter odaklı saldırıda 36 hesap doğrudan etkilenmişti. Sosyal mühendislik saldırısı adı ile yapılan işlemde Twitter sunucularına erişimi olan çalışanların hesaplarının ele geçirildiği belirtiliyor. Saldırganlar bu sayede platformda istedikleri hesaba erişim sağlayabildiler. İki eski Twitter çalışanı ise konuyla ilgili açıklamasında binden fazla kişinin bu şekilde Twitter’ın iç sistemlerine erişimi olduğunu belirtiyorlar.

Bu kişiler aracılığı ile kullanıcı ayarları dahil olmak üzere pek çok alanda değişiklik yapılabiliyor. Uzmanlar bunun kritik seviyede bir güvenlik açığı olduğunun altını çiziyor. Twitter’ın hesaplara erişim sağlayacak kişileri belirlemek adına Cognizant gibi bazı şirketler ile anlaşmalar yaptığı belirtiliyor. Taraflar hesaplara erişimi olan çalışan sayısını vermekten kaçınıyor.

Cisco’nun eski yöneticilerinden John Stewart ise kullanıcılara erişim sağlayabilecek yetkili kişi sayısının azaltılması gerektiğini söylüyor. Daha önce bir çalışan ABD Başkanı Donald Trump’ın hesabını bir yanlışlık sonucu askıya almıştı. Twiter bu duruma önlem alarak Trump’ın hesabı için daha fazla önlem almış ve erişim sağlayan kişi sayısını sınırlamıştı.

Twitter’ın patronu Jack Dorsey ise geçmiş dönemde yanlış adımlar attıklarını belirterek, “Hem çalışanlarımızı sosyal mühendisliğe karşı korumamızda hem de iç araçlarımızdaki kısıtlamalarda geride kaldık” açıklamasında bulundu.

Dorsey’den Ücretli Abonelik Açıklaması

Dorsey’den Ücretli Abonelik Açıklaması

Mikro blog sitesi yaşadığı saldırının yanı sıra yeni özellikler üzerindeki çalışmalarını da sürdürüyor. Geçtiğimiz günlerde Twitter’ın yeni bir abonelik sistemi üzerinde çalıştığı ortaya çıkmıştı. Bu aboneliğin ücretli olacağı ve kullanıcılara bazı ayrıcalıklar sağlanacağı belirtiliyor. Bu planla ilgili Twitter CEO’su Jack Dorsey’den de açıklamalar geldi.

Dorsey CNN’e yaptığı açıklamada reklam gelirlerinde yüzde 23 oranında bir azalma olduğunu belirterek, farklı arayışlar içerisinde olduklarını söyledi. Dorsey bu çerçevede yıl içerisinde ücretli abonelik sistemi üzerine tester yapacaklarını ifade etti.

Abonelik sistemine dair ayrıntılı bilgi vermekten kaçınan Twitter CEO’su, yapılacak ücretlendirmenin biraz yüksek olacağını söylemekle yetindi. Önümüzdeki günlerde sosyal medya devinden yeni abonelik sistemine dair detaylı açıklamaların yapılması bekleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum