Yatırım yapmaya başla!

Twitter Fotoğrafların Ön İzlemesinde Yaşanan Sorun için Çözüm Geliştirdiğini Açıkladı

Mikro blog sitesi daha önce fotoğrafların ön izlemesinde yaşanan bir sorun için geliştirilen çözüme dair açıklamada bulundu.
Twitter Fotoğrafların Ön İzlemesinde Yaşanan Sorun için Çözüm Geliştirdiğini Açıkladı

Sosyal medya platformu Twitter her gün milyonlarca kullanıcının etkileşim kurmasını sağlıyor. Geçmişten bu yana sürekli geliştirilen platform kimi zaman bazı sorunlar ile adından söz ettiriyor. Şirket geçtiğimiz günlerde kullanıcıların paylaştığı fotoğraflarında yaşanan bir sorun ile gündeme gelmişti. Buna göre bir kullanıcı iki fotoğrafı aynı anda paylaştığında Twitter kırpma işlemini yanlı bir şekilde yapıyordu.

Yapılan denemelerde beyaz tenli insanların fotoğraflarının öne çıkarıldığı ve siyahi insanların kırpıldığı görülmüştü. Bu durum nedeniyle Twitter’ın algoritması paylaşımlarda ayrımcı davranmak ile suçlanmıştı. Twitter ekibinden Dantley Davis ve Parag Agrawal geliştilecek çözüme dair açıklamalarda bulundu. Şirketin ırkçılık suçlaması ile karşı karşıya kalmasını sağlayan bu hata için yakında çözüm geliştirileceği belirtildi.

Tartışma Yaratan Sorun için Çözüm Yolda

Twitter’ın algoritması ön izleme fotoğraflarında yaptığı kırpma işlemi ile dikkatleri üzerine toplamıştı. Bir kadın ve erkeğin fotoğrafları yan yana konulduğunda algoritmanın erkeği öne çıkardığı görülmüştü. Aynı şekilde siyahi ve beyaz tenli kişilerde ise siyahi kişinin kırpıldığı tespit edilmişti. Bu durum Twitter’ın ırkçı ve cinsiyetçi davrandığı suçlamalarının yapılmasına neden olmuştu.

Twitter’dan yapılan açıklamada ırkçılığı öne çıkarmak gibi bir amaçlarının olmadığını ancak bu durumun kendilerine zarar verdiği belirtildi. Şirket bunun için yeni değişiklikler yapacağını ve bu değişikliklerin şeffaflık sınırları içerisinde olacağını açıkladı.

Gelen tepkilerin dikkate alındığı belirtilen yazıda, mevcut algoritma üzerinde yeni testlerin yapıldığı belirtildi. Buna göre algoritmanın görüntüleri kırpma konusunda insanların neye odaklanacağını ve nereye bakacağını tahmin etmesi amaçlanıyor.

Yapılan testte ise beyaz tenli, Asya ve Hint kökenli kişiler üzerinde karşılaştırmalara yer verildi. Bu karşılaştırmalar ile algoritmanın ırk ve cinsiyet gibi spesifik değişkenleri ele alması amaçlanıyor. Bununla beraber görsellerde öne çıkarılacak kişinin seçiminin kullanıcılara bırakılması planlanıyor.

Twitter’dan yapılan açıklamada makine öğreniminin önemine dikkat çekilerek, “Sorumluluğumuzun farkındayız ve sistemlerimizin nasıl çalıştığını herkesin anlamasını kolaylaştırmak için çalışmak istiyoruz. Hiçbir sistem tamamen önyargıdan bağımsız olamazken, bilinçli ve kapsamlı analizler yoluyla önyargıyı en aza indirmeye ve bu alanda ilerledikçe güncellemeleri paylaşmaya devam edeceğiz.” ifadelerine yer verildi.

Irkçılık günümüzün en önemli sorunlarından biri ve milyonlarca insanın kullandığı sosyal mecrada bunu ima eden bir algoritma olması her dönem tartışma yaratacaktır. Twitter’ın başını ağrıtan bu sorunun önümüzdeki günlerde çözüme kavuşturulacağı belirtildi. Sosyal medya devi “İyileştirmeye hevesliyiz ve ek güncellemeleri edindikçe paylaşacağız.” açıklamasını yaptı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum