Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Twitter Dosyaları’ndan Covid-19 Süreci Hakkında Detaylar Çıktı

Elon Musk, 10. ifşaatında Twitter'ın eski yönetiminin ABD hükümetinin söylemleriyle çelişen bilgileri sansürlediğini öne sürdü. Detaylar haberde;
Twitter Dosyaları’ndan Covid-19 Süreci Hakkında Detaylar Çıktı
HABER GİRİŞ

Twitter’ın yeni sahibi Elon Musk, eski Twitter yönetiminin uygulamalarına yönelik 10. ifşaatını açıkladı. Şirketin, ABD hükümetinin söylemleriyle çelişen bilgileri sansürlediğini, hükümetle aynı fikirde olmayan doktor ve uzmanları itibarsızlaştırdığını iddia etti.

Eski yönetimin Covid-19 salgınına ilişkin tartışmalara müdahale ettiği de belirtildi. Musk resmi Twitter hesabından yaklaşık 3 haftadır “Twitter Dosyaları” adıyla ifşaat sürdürüyor. İfşaatın 10.’sunu Free Press haber sitesi muhabiri David Zweig aracılığıyla yaptı.

Zweig aracılığıyla yapılan paylaşımda, ABD yönetiminin sadece Twitter’a değil aynı zamanda Facebook, Google ve Microsoft’a da Covid-19 salgınını sürecinde baskı uyguladığı bildirildi.

ABD Yönetimi Salgın Sürecinde Platformlara Baskı Uyguladı

Twitter’ın eski yönetiminin Kovid-19 salgınına yönelik içeriklere dair iç yazışmalarını paylaşan Zweig, ABD yönetimlerinin sadece Twitter’a değil aynı zamanda Facebook, Google ve Microsoft’a da Covid-19 salgınına ilişkin tartışmalar konusunda baskı uyguladığını yazdı.

ABD eski Başkanı Donald Trump yönetiminin salgının başlangıcında halkı paniğe sevk edecek içerikler konusunda endişeler taşıdığı ve şirkete bu konuda baskı yaptığı öne sürüldü.

GCM Yatırım Banner

ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin ise Amerikan halkına Covid-19 salgını için verdiği mesajın, Covid-19’dan çok korkun ve güvende olmak için bizim dediğimizi yapın şeklinde olduğu ifade edildi. Bundan kaynalı da Twitter’a baskı yaptığı söylendi.

Twitter Daha Fazla Çaba Göstermeli

Twitter’ın ABD Kamu Politikası Direktörü Lauren Culbertson tarafından Aralık 2022’de Beyaz Saray’la yapılan toplantıların özetine ilişkin çalışanlara yolladığı e-posta da yer aldı.

Culbertson’un, elektronik postada Biden yönetiminin Twitter’ın birçok hesabı askıya almaması konusunda çok kızdığı ve Twitter’ın daha fazla çaba göstermesini talep ettiği aktarıldı.

Twitter’ın resmi söylemle çelişen birçok doktor ve uzmanın görüşlerine de çeşitli müdahalelerde bulunduğu paylaşıldı. Zweig, Harvard Tıp Fakültesi’nde Epidemiyolog Dr. Martin Kulldorff’un “Herkesin aşı olmasını istemek de kimsenin aşı olmasına gerek yok demek kadar hatalı bir görüş” paylaşımının Twitter’da tartışıldığını da ekledi.

Zweig, Kulldorff’un söz konusu paylaşımına müdahale edileceğini çünkü bunun şirketin Covid-19 politikasına aykırı olduğunu anlatan yazışmayı da kamuoyuna sundu.

Bu yazışmadan sonra Kulldorff’un paylaşımının altına “Yanıltıcı” etiketinin eklendiğine işaret eden Zweig, iç yazışmalarda bu duruma benzer çok sayıda müdahalenin olduğunu vurguladı.

“Covid’in Hayatınızı Domine Etmesine Müsaade Etmeyin”

Covid-19 testi pozitif çıkan Trump’ın, Walter Reed askeri hastanesindeki tedavisinin ardından taburcu olduktan sonra, “Gayet iyiyim. Covid’den korkmayın ve hayatınızı domine etmesine müsaade etmeyin.” şeklindeki paylaşımının da şirkette tartışıldığını söyledi.

Zweig, Twitter yetkililerinden birininse “Covid’den korkmayın” ifadelerinin şirketin politikasını ihlal edip etmediğini sorguladığının altını çizdi. Daha sonrasında bu paylaşımın bir dezenformasyon olmadığı ve sadece bir temenni olduğunun öngörüldüğü vurgulandı.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın