Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Twitter Donald Trump’ın Hesabını Tamamen Kullanılamaz Hale Getirdi

Başkanlığının bitmesine sayılı günler kalan Trump’ın Twitter hesabı kalıcı olarak askıya alındı.
Twitter Donald Trump’ın Hesabını Tamamen Kullanılamaz Hale Getirdi

Son günlerde dünya gündeminin en çok konuşulan konularının başında ABD’de yaşanan kongre baskını geliyor. Geçtiğimiz yılın Kasım ayında düzenlenen seçimlerde başkanlığa hak kazanan Joe Biden’ın zaferinin onaylanması, Trump taraftarları tarafından baskına uğramıştı. Washington’da yaşanan bu olay sonrası dört kişi hayatını kaybetmiş ve pek çok çevre tarafından darbe girişimi yorumları yapılmıştı.

Olayın bu noktaya gelmesinde Donald Trump’ın bugüne kadar yaptığı paylaşımların payı olduğu belirtiliyor. Seçim sonuçları açıklandığı günden bu yana Trump, hile yapıldığını ve savaşmadan bırakmayacağını belirten açıklamalarda bulunmuştu.

Trump bu açıklamalarını Twitter üzerinden gerçekleştiriyor. Mikro blog sitesini aktif bir şekilde kullanan Trump’ın hesabı geçtiğimiz günlerde askıya alınmıştı. Twitter’ın bu kararı 24 saat süreyle almıştı. Şirket son olarak yeni bir karar aldı ve hesabı kalıcı olarak kilitledi.

Trump’ın Hesabı Kalıcı Olarak Kilitlendi

Trump’ın Hesabı Kalıcı Olarak Kilitlendi

Donald Trump geçtiğimiz dönem boyunca başta Twitter olmak üzere sosyal medya platformları ile sık sık karşı karşıya gelmişti. ABD’de yaşanan son olaylar sonrası Trump tüm eleştiri oklarının hedefi olmuş durumda. Üstelik Twitter hesabından tartışma yaratacak paylaşımlara devam etmesi, sosyal medya devinin daha katı bir karar almasına neden oldu. Şirket kısa süre önce açıklamasında, hesabın kalıcı olarak askıya alındığını duyurdu.

Twitter gelecekte yaşanması muhtemel şiddet olaylarını kışkırtma ihtimaline karşın Trump’ın hesabını kapattığını açıkladı. Açıklamanın devamında, “Son yıllarda, liderlerin hesaplarının bizim kurallarımızdan daha üstün olmadığını ve Twitter’ı şiddeti yaymak için kullanamayacaklarını net bir şekilde belirttik. Politikalarımız ve uygulanma şekilleri hakkında şeffaf davranmayı sürdüreceğiz.” ifadelerine yer verildi.

Twitter’a Uzun Zamandır Baskı Vardı

Twitter’a Uzun Zamandır Baskı Vardı

Twitter uzun zamandır daha katı yaptırımlar uygulamadığı için çevrelerden eleştiri alıyordu. Bugüne kadar alınan kararlarda 12 saatlik geçici kısıtlama gibi daha geçici yaptırımlara yer verilmişti. Diğer yandan ABD Başkanları için tanımlanan @POTUS hesabı da 20 Ocak tarihinden itibaren Joe Biden’ın kontrolüne geçecek. Şirket bu hesabı sıfır takipçi ile Biden’a vereceğini açıklamıştı.

Trump’ın Twitter hesabı, dünya ile iletişim kurmanın birincil yoluydu. Hesabını daha çok politikaları duyurmak, eleştirmenlerin peşinden gitmek, yalanları yaymak ve son zamanlarda seçim sahtekarlığı ile ilgili komplo teorilerini teşvik etmek için kullandı. Platformunu temizlemek için yıllarca süren baskının ardından Twitter , postayla gönderilen oylama, Covid-19 ve seçim sonuçları hakkındaki gerçekleri kontrol ederek bu yıl Trump üzerindeki baskısını artırmıştı.

Twitter’ın bu hamleleri Trump’ın fazlasıyla tepkisini çekmiş ve bu mecraların kapatılmasına yönelik kararlar alınması gerektiğini söylemişti. Diğer yandan Facebok, Instagram ve Snapchat gibi mecralar da Trump’ın hesabını kalıcı olarak askıya aldıklarını açıklamıştı.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum