Yatırım yapmaya başla!

Twitter, Deepfake ile Nasıl Mücadele Edeceğini Açıkladı

Mikro blog sitesi son dönemde yaygınlaşan deepfake türündeki içerikler ile mücadele planını açıkladı.
Twitter, Deepfake ile Nasıl Mücadele Edeceğini Açıkladı

Sosyal medya uygulamalarının yaygınlaşması ile beraber kötü amaçlı kullanıma yönelik içeriklerde de hızlı bir artış yaşanıyor. Asılsız haberler ve sahte içerikler Facebook, Twitter, Instagram gibi sosyal medya devlerinin başını ağrıtan sorunlar arasında ilk sırada yer alıyor. Yapay zekanın gelişmesinin kötü tarafı ise insanların yüzlerinin kullanılması ile oluşturulan sahte videoların ortaya çıkmasına neden oluyor.

Bu videolar arasında deepfake adı verilen içeriklerin hızlı bir şekilde yaygınlaştığına tanık oluyoruz. Pek çok ünlü insanın yüz verileri kopyalanıyor ve son derece gerçekçi ancak sahte videolar ortaya çıkıyor. Bu durum söz konusu kişilerin başını ağrıtan bir durum haline gelmeye başladı.

Sosyal medya şirketleri ise yanlış bilginin yayılmasını önlemek ve bu kişilerin mağduriyetini engellemek adına harekete geçiyor. Twitter geçtiğimiz aylarda deepfake içerikler ile mücadele için kullanıcılardan geri bildirim beklediğini duyurmuştu. Popüler mikro blog sitesinden deepfake ile nasıl mücadele edileceğine dair yeni açıklamalar geldi.

Twitter’dan Deepfake Hamlesi

Twitter’dan Deepfake Hamlesi

Ivana Trump, Emma Watson gibi pek çok ünlü isme ait oluşturulan deepfake türündeki videolar mağduriyet yaratmaya başladı. Popüler mikro blog sitesi Twitter bu içeriklere yönelik yeni bir açıklama yaptı ve harekete geçeceğini duyurdu. Sosyal medya devi 5 Mart tarihinden itibaren deepfake olarak tanımlanan içerikleri engelleyeceğini duyurdu. Bu içeriklerin engellenmesi için özel bir sistem geliştirildiğinin altı çizildi. Yeni özellik ile ilgili Twitter’ın üst düzey yöneticilerinden Del Harvey önemli açıklamalarda bulundu.

Harvey yeni sistemle ilgili değerlendirmesinde, “İşimizin bir parçası, insanları Twitter’da korumak için ortaya çıkan her türlü sorunu ve davranışı yakından takip etmek. Hedefimiz, insanlara Twitter’da karşılaştıkları belirli medya türleri hakkında daha fazla bağlam ve gördükleri hakkında bilinçli kararlar verebilmelerini sağlamak.” diye konuştu. Twitter algoritması üzerinde oynama yapılmış sahte bir içeriği tespit ettiğinde ilk olarak paylaşım yapan kişiyi uyaracak.

İlgili paylaşım kaldırılmadığı takdirde Twitter bunu asılsız bilgi olarak algılayıp kaldırabilecek ya da paylaşılmasını engelleyebilecek. Yeni sistemin aktif hale gelmesi ile beraber söz konusu paylaşımların kullanıcılara zarar verip vermediği ve deneyimi ne yönde etkilediği tespit edilecek. Sosyal medya devinin yeni aracı ile yaygınlaşmaya başlayan deepfake türüne ait videoları kendi platformundan uzaklaştırması bekleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum