Yatırım yapmaya başla!

Twitter COVID-19 Konulu Sahte Paylaşımlara Karşı Yeni Yol Haritası Belirledi

Mikro blog sitesi Twitter, koronavirüs ile mücadele kapsamında yanıltıcı paylaşımlar için yeni bir yol haritası belirledi.
Twitter COVID-19 Konulu Sahte Paylaşımlara Karşı Yeni Yol Haritası Belirledi

Dünya genelinde hızla yayılan ve kısa sürede pandemi halini alan COVID-19 salgını hemen her yerde etkisini fazlasıyla gösteriyor. Bu durum sosyal medya uygulamalarında da yeni bir dönemin başlamasına neden oldu. Uygulamaların kullanım oranının artmasının yanında kötüye kullanım faaliyetlerinde de önemli bir yoğunluk saptanıyor.

Facebook, Twitter, WhatsApp, YouTube, Instagram gibi başlıca sosyal mecralarda Corona virüsü ile alakalı doğru ya da yanlış çok sayıda bilgi dolaşıyor. Uzmanlar insanların resmi kaynaklar tarafından doğrulanmış bilgileri takip etmeleri gerektiğinin altın çiziyor. Ancak buna rağmen dolaşan sahte ve yanıltıcı bilgiler insanların paniğe kapılmasına ya da yanlış hareket etmelerine neden olabiliyor.

Bilindiği üzere COVID-19’un 5G ile daha hızlı yayıldığına dair komplo teorileri nedeniyle başta İngiltere olmak üzere pek çok ülkede tesislere saldırılar düzenlendi. Mikro blog sitesi Twitter uzun zamandır Corona virüsü ile alakalı asılsız paylaşımlar ile mücadele ediyor. Şirket son olarak yanıltıcı bilgi ile mücadelede yeni bir yol haritası belirlediğini açıkladı.

Twitter Paylaşımları Etiketleyecek

Twitter Paylaşımları Etiketleyecek

Twitter yayınladığı blog yazısında Corona virüsü konulu asılsız paylaşımlar için yeni bir yöntem geliştirdiğini açıkladı. Buna göre yanlış bilgi içerdiği tespit edilen paylaşımlar Twitter tarafından etiketlenecek. Özellikle sahte ve etkisiz tedavilerin yer aldığı ve dolandırıcılık faaliyetlerinin olduğu paylaşımların üzerinde yeni bir etiket gösterilecek.

Sosyal medya devi geçtiğimiz aylarda deepfake adı verilen ve kullanıcıları yanıltıcı özelliklere sahip videolar için harekete geçtiğini duyurmuştu. Kullanıcılar artık bazı paylaşımların üzerinde, “COVID-19 ile ilgili potansiyel olarak zararlı ve yanıltıcı bilgi” uyarı mesajına yer verilecek.

Etiket üçüncü parti kaynaklar tarafından düzenlenmiş ve Corona virüsü ile alakalı yanlış bağlantılara yönlendiren paylaşımların üzerinde de yer alacak. Şirket ayrıca zararlı ve yanıltıcı mesajlar için özel bir uyarı mesajı hazırlayacağını açıkladı.

Paylaşımlar 3 Başlıkta Değerlendirilecek

Paylaşımlar 3 Başlıkta Değerlendirilecek

Sosyal medya devi COVID-19 ile mücadele kapsamında 3 kriter belirlediğini duyurdu. Buna göre yanıltıcı konular, iddianın doğru olup olmadığının kesin olmadığı paylaşımlar ve doğrulanmamış konular olarak 3 başlık altında bu paylaşımlar değerlendirilecek.

Twitter hazırladığı eylem planı çerçevesinde doğrulanmamış iddialar için henüz bir yaptırımda bulunmayacağını açıkladı. Ancak bazı söylenti ve iddia olarak değerlendirilen paylaşımların üzerinde etiket yer alacak. Son olarak kullanıcıları ciddi oranda yanıltacak olan paylaşımların ise Twitter tarafından kaldırılacağı belirtildi.

Sosyal medya devinden yapılan açıklamada COVID-19 ile alakalı paylaşımların özel sistemler tarafından takip edildiği ve bu takip sürecinde üçüncü parti bir denetleyiciye yer verilmediğinin altı çizildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum