Yatırım yapmaya başla!

Twitter COVID-19 ile 5G Arasında Komplo Kuran Paylaşımlara Etiket Ekleyecek

Twitter son dönemde yaygınlaşan Coron virüsü ile 5G bağlantılı komplo teorilerine yönelik yeni bir yaptırım uygulayacak.
Twitter COVID-19 ile 5G Arasında Komplo Kuran Paylaşımlara Etiket Ekleyecek

Bilindiği üzere son dönemin ses getiren olaylarının başında Corona virüsü geliyor. Çin’in Wuhan kentinde görülen ve sonrasında her yere kısa sürede yayılan virüs nedeniyle sosyal medyada her gün sayısız paylaşım yapılıyor. Bu paylaşımların önemli bir bölümünde ise kullanıcıları yanıltıcı bilgilere rastlamak mümkün.

Son dönemde 5G teknolojisinin Corona virüsünün yayılmasına olumlu etki ettiğine dair komplo teorileri sosyal medyada dolaşıyor. Söylentiler nedeniyle dünyanın pek çok ülkesinde 5G tesislerine yönelik saldırılar gerçekleşti. Bu tarz paylaşımların sıkça yer aldığı platformların başında ise Twitter geliyor.

Mikro blog sitesi geçtiğimiz aylarda konuyla ilgili komplo teorisi içeren paylaşımları kaldırmaya başladığını duyurmuştu. Ancak buna rağmen komplo içeren paylaşımlara rastlamak mümkün olmakta. Sosyal medya devi bu gibi paylaşımların altına uyarı etiketi eklemeye başlıyor.

Twitter Uyarı Etiketleri Ekleyecek

Twitter Uyarı Etiketleri Ekleyecek

Mikro blog sitesi daha önce COVID-19 ile 5G bağlantılı paylaşımlara karşı harekete geçtiğini açıklamıştı. Şirketten yapılan duyuruda, “COVID-19 hakkında yanlış veya yanıltıcı bilgiler içeren tweetler için daha fazla bilgi sağlamak amacıyla yeni etiketler ve uyarı mesajları sunacağımızı açıklamıştık” ifadelerine yer verilmişti. Twitter bu konuyla ilgili yeni bir adım attı ve söz konusu paylaşımların altında uyarı etiketi göstermeye başladı.

Sosyal medya platformu ilgili paylaşımların altında “Hayır, 5G koronavirüse yol açmıyor” başlıklı uyarı etiketi gösteriyor. Bu etikete tıklayan kullanıcılar, komplo teorisinin yanlış olduğu ifadelerinin yer aldığı resmi kurumlar tarafından oluşturulmuş sayfalara yönlendiriliyor.

Twitter Yanlış İçeriklere Karşı Uyaracak

Twitter Yanlış İçeriklere Karşı Uyaracak

Twitter’dan yeni etiketlere dair yapılan açıklamada, “Tweet’lerin etiketlenmesi ya da uyarılması, tekrarlanan bir süreç olmaya devam ediyor. 5G ile COVID-19 hakkındaki yanlış bilgilendirme ve tartışmalı iddiaların küresel yayılımı göz önüne alındığında, tweet’lerin bu uyarılarla etiketlenmesine öncelik verdik. Ekibimiz şu anda diğer içerik türlerini inceliyor ve yakında başka paylaşımları da etiketleyecek” ifadelerine yer verildi.

Uzmanlar her fırsatta 5G ile COVID-19 arasında herhangi bir bağlantı olmadığının altını çiziyor. Dünyanın pek çok bölgesinde 5G altyapısı olmamasına rağmen virüsün hızla yayıldığının altı çiziliyor. Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz günlerde ABD Başkanı Donald Trump’ın yaptığı bazı paylaşımların altına da uyarı etiketleri yerleştirilmişti. Twitter’ın bu hamlesi Trump’ın büyük tepkisini çekmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum