Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Twitter CEO’su Trump’a Yönelik Yaptırımı Değerlendirdi

Twitter CEO’su Jack Dorsey, geçtiğimiz günlerde Trump’ın hesabının askıya alınması ile ilgili konuştu.
Twitter CEO’su Trump’a Yönelik Yaptırımı Değerlendirdi

Sosyal medya uygulamaları hemen herkesin görüşlerini dile getirdiği ve milyonlarca kişi ile iletişime geçebileceği platformlar olarak etkileşimde önemli rol oynuyor. Bu mecralardan birisi ise mikro blog sitesi Twitter olmakta. Twitter’ı en yoğun kullanan tanınmış isimlerden birisi ABD başkanlık koltuğunda sayılı günleri kalan Donald Trump olmakta.

Başkanlık süresi boyunca Twitter’ın yoğun olarak kullanan Trump, dünya gündemini değiştirecek açıklamalarda bulunmuştu. Bu paylaşımlardan bazıları Twitter tarafından uyarı etiketlerine maruz kalıyor ve hatta kaldırılabiliyordu. Kasım ayında gerçekleştirilen başkanlık seçimlerinde Trump, Biden’a karşı kaybetti ancak sonrasında tansiyonu yükseltecek açıklamalarına devam etmişti.

Son olarak geçtiğimiz hafta Biden’ın onaylanacağı kongre Trump yanlıları tarafından baskına uğradı ve hayatını kaybeden insanlar oldu. Twitter ise olaylar sonrasında ilk olarak Trump’ın hesabını 24 saat süre ile kilitledi. Daha sonra ise kalıcı olarak hesabı kilitleme kararı aldı. Twitter CEO’su Jack Dorsey, şirket olarak uyguladıkları bu karara dair açıklamalarda bulundu.

Dorsey’den Trump Açıklaması

Dorsey’den Trump Açıklaması

Twitter CEO’su Jack Dorsey, Trump’ın hesabının askıya alınması sonrası açıklamalarda bulundu. Yapılanın tehlikeli olsa da en doğru karar olduğunu belirten Dorsey, uyguladıkları yasaktan dolayı gurur duymadığını söyledi. Twitter’ın Trump’a yönelik kararı bazı çevrelerde tartışma yaratmıştı.

Kimi çevreler bunun doğru olduğunu belirtirken, uygulanan yaptırımın ifade özgürlüğüne aykırı olduğunu düşünenlerin sayısı da oldukça fazla. Dorsey, Trump’ın hesabının askıya alınmasını gerektiren olağandışı süreçten dolayı üzüntü duyduğunu ifade etti.

İlk etapta uyarılar yaptıklarını ve son olarak bu kararı almak zorunda kaldıklarını söyleyen Twitter CEO’su, “Yasaklamamızla gurur duymuyorum ya da kutlamıyorum. Bu eylemi yapacağımız konusunda Başkan Trump’a verilen net bir uyarıdan sonra, hem Twitter’da hem de Twitter dışında fiziksel güvenliğe yönelik tehditlere dayanarak elimizdeki en iyi bilgileri kullanarak bir karar verdik” diye konuştu.

Twitter’ın Kararını Eleştirenler Oldu

Twitter’ın Kararını Eleştirenler Oldu

Geçtiğimiz günlerde Trump’ın hesabına uygulanan yaptırımla ilgili Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Meksika Başkanı Andres Manuel López Obrador tepkisini dile getiren açıklamalarda bulunmuştu. Dorsey, Twitter’ın kurallarına uymayan ve yaptırımlara katılmayan kişilerin başka platformları kullanabileceğini söyleyerek aldıkları kararın arkasında olduklarını belirtti.

Trump’a yaptırım uygulayan tek sosyal mecra Twitter değil. Facebook, Instagram, Snapchat, Twitch gibi platformlar da Trump’a yönelik yaptırımlarda bulunmuştu. Son olarak geçtiğimiz gün video devi YouTube’dan da benzer bir karar geldi ve Donald Trump’ın kanalı bir hafta süreyle kilitlendi.

Bu süre içerisinde kanala herhangi bir içerik yüklenmeyecek ve canlı yayın yapılamayacak. YouTube belirlenen sürenin dolmasının ardından yeniden değerlendirme yapacağını açıkladı.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum