Yatırım yapmaya başla!

Twitter’da Bot Hesapların İklim Değişikliği Paylaşımları Dikkat Çekiyor

Yapılan bir araştırma Twitter’da bot hesapların attığı iklim değişikliğine yönelik tweetleri ortaya koydu.
Twitter’da Bot Hesapların İklim Değişikliği Paylaşımları Dikkat Çekiyor

Popüler mikro blog sitesi Twitter, milyonlarca kullanıcıya ev sahipliği yapıyor. Platform her geçen gün yeni özellikler ile güncelleniyor ve daha iyi bir deneyim sunuyor. Şirket bununla beraber güvenliği sağlayacak önlemler almaya da devam ediyor. Sosyal medya devi son olarak sahte haberleri gösterecek yeni bir uyarı sistemi üzerinde çalışmasıyla gündeme gelmişti. Twitter’da gündeme dair hemen her konuda paylaşıma ve bilgiye rastlamak mümkün.

Hatta bu mecrada yoğun bir şekilde tartışılan konuların dünya gündemine oturduğuna sıkça tanık olmuşuzdur. Son dönemde iklim değişikliği de bu konular arasında dikkat çekiyor. Yapılan bir araştırma ise bu konuya yönelik yapılan paylaşımların büyük bölümünün bot hesaplar tarafından atıldığını ortaya koyuyor. Bu sayede iklim değişikliğinin inkarına yönelik bir izlenim yaratılıyor.

Twitter’da İklim Değişikliği Araştırması

Twitter’da İklim Değişikliği Araştırması

Brown Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma iklim değişikliği konulu paylaşımların yüzde 25’i bot hesaplar tarafından yapılıyor. Bu sayede dünyada böyle bir şeyin yaşanmadığına dair yaygın bir izlenim yaratılıyor. 2017 yılında ABD Başkanı Donald Trump, Paris iklim sözleşmesinden çekildiklerini açıklamıştı. Bu açıklama sonrası konuya yönelik 6.5 milyon paylaşım analiz edildi. Analizde her dört tweetten birinin robot hesaplar tarafından atıldığı ortaya çıktı.

İçerik olarak küresel ısınma ve iklim değişikliğinin olmadığına yönelik paylaşımlar dikkat çekiyor. Twitter’da otomatik paylaşım yapmak için geliştirilen bot hesaplar olduğu biliniyor. Yapılan araştırmada Botometer adlı bir araç kullanıldı ve paylaşımların gerçek hesap mı yoksa bot tarafından mı yapıldığı tespit edildi. Bu araştırmada petrol şirketi Exxon ve sahte bilime yönelik tweetlerde önemli oranda bot hesaplardan yapılmış paylaşımlar öne çıkıyor.

Çevreyi korumaya yönelik atılan paylaşımların oranının ise son derece düşük olduğu görülüyor. Başkan Trump’ın Paris anlaşmasına yönelik açıklaması sonrası bu konuyla ilgili atılan gönderilerde bariz bir artış söz konusu olmuştu. Yapılan bu araştırma sonrası Twitter’ın bir yaptırım uygulayıp uygulamayacağı ise bilinmiyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.



Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle



SAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum