Yatırım yapmaya başla!

Twitter Bitcoin Saldırısında Hollandalı Bir Siyasetçinin Özel Mesajlarına Erişildiğini Açıkladı

Twitter geçtiğimiz günlerde tanınmış hesapların hedef alındığı saldırıyla ilgili yeni bir açıklama daha yaptı.
Twitter Bitcoin Saldırısında Hollandalı Bir Siyasetçinin Özel Mesajlarına Erişildiğini Açıkladı

ABD’li mikro blog sitesi Twitter dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformlarından biri olmakta. Milyonlarca kullanıcıya ev sahipliği yapan sosyal mecrada tanınmış insanların büyük bölümünü görmek mümkün olmakta. Geçtiğimiz günlerde Twitter’da tüm dünyada yankı uyandıran bir olay yaşandı. Elon Musk, Jeff Bezos, Joe Biden, Bill Gates başta olmak üzere pek çok tanınmış insanın hesapları saldırganların hedefinde oldu.

Hackerlar bu hesaplar üzerinden kullanıcılardan Bitcoin talep edilen mesajlar paylaştılar. Paylaşımlarda, ‘1000 dolarlık bitcoin ödemesi için 2000 dolar ödeme yapacağım’ ifadelerine yer verildi bu yolla yüzbinlerce dolar değerinde Bitcoin toplandı. Bu para hackerların hesabına aktarılıyordu. Twitter’ın ilgili paylaşımları kaldırması ile beraber hesaplardan aynı paylaşımlar yeniden yapıldı.

Sosyal medya devi onaylanmış hesaplardan yapılan tüm paylaşımları durdurma kararı almıştı. Yaşanan olay sonrası şirketin araştırmaları devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde yapılan bir araştırma saldırıda Twitter’ın açıkladığından daha fazla Bitcoin gönderildiğini ortaya koymuştu. Diğer yandan hedef alınan hesapların gizliliğinin ne derece ihlal edildiği halen tartışma konusu. Twitter’dan bu konuyla ilgili yeni bir açıklama geldi.

Twitter’dan Özel Mesaj Açıklaması

Twitter’dan Özel Mesaj Açıklaması

Mikro blog sitesi geçtiğimiz günlerde yaşanan saldırıyla ilgili sosyal mühendislik saldırısı tanımını kullanmıştı. Şirket Twitter’ın sunucularına erişimi olan bazı çalışanların hesaplarının hackerlar tarafından ele geçirildiğini açıkladı. Bu sayede saldırganlar istedikleri hesap üzerinde paylaşımlar yapma imkanı buldu. Bu sırada hesapların özel mesaj kutusu başta olmak üzere kişisel bilgilerinin sızdırıldığı belirtiliyor.

Twitter’a göre saldırıda 130 hesap alındı ve bunların 36’sının özel mesaj kutusuna erişim sağlandı. Bu hesaplar arasında Hollandalı bir seçilmiş bir siyasetçinin olduğu belirtiliyor. Twitter söz konusu siyasetçi dışında başka bir politikacının mesaj kutusuna erişim sağlandığına dair bir bilgi olmadığını açıkladı.

 

Mirk blog devi daha önce de ele geçirilen 8 hesabın mesajlarının yer aldığı arşivlerinin indirilmeye çalışıldığını açıklamıştı. Bu hesaplar arasında onaylanmış bir hesap olmadığı vurgulanmıştı. Ancak e-posta ve telefon numarası gibi kişisel bilgilerin görülme ihtimalinin olduğu belirtilmişti. Olay halen sıcaklığını koruyor ve Twitter’ın bu konuyla ilgili soruşturmalar geçirebileceği ifade ediliyor. Sosyal medya devi yaşanan olayla ilgili araştırmalarını sürdürüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum