Yatırım yapmaya başla!

Facebook’tan Sonra Twitter da Aşırı Trump Destekçisi Hesapları Kapatıyor

Twitter, ABD Başkanı Donald Trump adına manipülasyon yapan hesapları kaldırmaya başladı.
Facebook’tan Sonra Twitter da Aşırı Trump Destekçisi Hesapları Kapatıyor

Sosyal medya uygulamaları günümüzde manipülasyon amacıyla kullanılan başlıca araçlar haline gelmiş durumda. Facebook, Twitter, Instagram, YouTube gibi mecralar her gün milyonlarca kullanıcıya ev sahipliği yapıyor. Bu mecralar aracılığı ile asılsız ve sahte haberler kolayca yapılabiliyor ve propagandalar yapılabiliyor. Bilindiği üzere önümüzdeki günlerde ABD Başkanlık Seçimleri düzenlenecek.

Cumhuriyetçilerin adayı ve mevcut Başkan Donald Trump ve demokrat parti adayı Joe Biden seçimde kozlarını paylaşacak. Sosyal medya ise adayların propaganda araçlarında başı çekiyor. Ancak şirketler kullanıcıların yanlış yönlendirilmesini önlemek adına politikalarında güncellemeler yapıyor. Facebook ve Twitter daha önce yaptığı açıklamalarda siyasi içerikli reklam almayacaklarını açıklaması.

Bu kararın yanı sıra manipülasyonun ve sahte bilginin önüne geçmek adına çeşitli gruplarla mücadele ediliyor. Geçtiğimiz günlerde Facebook, Trump destekçisi QAnon adlı grubun paylaşımlarını kaldırmaya başladığını duyurmuştu. Benzer bir adım Twitter’dan da geldi ve Trump destekçisi bazı hesapların askıya alındığı açıklandı.

Twitter Harekete Geçti

Twitter Harekete Geçti

Mikro blog sitesi her gün milyonlarca kişi tarafından ziyaret ediliyor ve siyasi içerikli paylaşımların da buluşma noktası konumunda. Yakın geçmişte Trump’ın yaptığı paylaşımlar Twitter tarafından yaptırıma uğramıştı. İki taraf bu nedenle karşı karşıya gelmiş ve ABD’de Twitter’ın yasaklanması tartışmaları ortaya çıkmıştı. Geçtiğimiz günlerde ise Trump’ın COVID-19 ile alakalı yaptığı son açıklamalara da Twitter tarafından uyarı etiketi yerleştirilmişti.

Seçimlerin yaklaştığı şu günlerde Facebook ve Twitter manipülasyona karşı savaş açmış durumda. Mikro blog sitesi Trump destekçisi bir dizi siyasi hesabı asılsız bilgi yaydığı gerekçesiyle askıya aldı. Twitter’dan yapılan açıklamada kuralların ihlal edildiği belirtildi. Bu hesaplar siyahi kökenden olduğunu ve Başkan Trump’a oy vereceklerini belirtiyor. Bu hesapların sayısı ve kim tarafından kontrol edildiği ise açıklanmadı.

Soruşturmanın devam ettiği belirtilen açıklamada ilerleyen dönemde başka hesapların da askıya alınabileceği vurgulandı. Araştırma Clemson Üniversitesi’nde dezenformasyon araştırmacısı Darren Linvill tarafından yapıldı. Çalışmada 265 binden fazla sahte retweet ve paylaşım yapan sahte hesaba rastlandı. 2017 yılından bu yana aktif olan bu hesaplardan bazılarının 10 binden fazla takipçisi bulunuyor.

Bu hesaplar kapatıldı ancak geçen zaman içerisine etkili olduğu belirtiliyor. 3 Kasım tarihinde ABD’de başkanlık seçimleri gerçekleşecek. Bu süreçte Twitter kullanıcıların yanlış bilgiye maruz kalmasını istemiyor. Geçtiğimiz aylarda ABD’de siyahi vatandaş George Floyd’un polis tarafından gözaltına alınırken ölmesi, ülkede ırkçılık tartışmalarının yeniden alevenmesine neden olmuştu. Yapılan anketlerde siyahilerin yüzde 10’unun Başkan Trump’ı desteklediğine yer veriliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum