Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Twitter Asılsız Bilgi İçeren Paylaşımları Beğenenleri Uyaracak

Twitter yanlış bilgiye karşı mücadelesinde yeni bir adım atıyor.
Twitter Asılsız Bilgi İçeren Paylaşımları Beğenenleri Uyaracak

Sosyal medya platformları her gün milyonlarca kişi tarafından etkileşim yaratılmasını sağlıyor. Gündeme dair hemen her konuda sosyal mecralarda paylaşımlara rastlamak mümkün. Bu durum beraberinde asılsız bilginin de yayılmasına neden oluyor. Sosyal medya şirketleri kullanıcıların yanlış bilgilere maruz kalmaması adına uzun zamandır mücadele ediyor.

Bu şirketlerden birisi ise Twitter olmakta. Mikro blog sitesi özellikle son dönemde ABD seçimlerinin de etkisiyle yanlış bilgi ile mücadelesine ağırlık verdi. Platform asılsız bilgi içeren paylaşımları etiketlemekten çekinmiyor. Bu uygulaması nedeniyle Donald Trump ile Twitter pek çok kez karşı karşıya geldi.

Hatta Trump, Twitter’ı kapatabileceklerine dair açıklamalarda bulunmuştu. Sosyal medya devi almış olduğu kararlardan geri adım atmıyor ve kullanıcıların doğru bilgiye maruz kalmasını amaçlıyor. Şirket geçtiğimiz günlerde ABD seçimleri sonrasında yapılan çalışmalara dair açıklamada bulunmuştu.

Yanlış bilgiye karşı adeta savaş açan mikro blog sitesi kullanıcı güvenliğine yönelik yeni bir adım atıyor. Şirket artık yanlış bilgi içeren paylaşımların beğenilmesi sırasında da kullanıcıları uyaracak.

Twitter’dan Yanlış Bilgiye Karşı Yeni Adım

Twitter’dan Yanlış Bilgiye Karşı Yeni Adım

Hatırlanacağı üzere başta Donald Trump olmak üzere pek çok kaynak tarafından yapılmış doğrulanmamış paylaşımlara Twitter tarafından uyarı etiketi yerleştirildi. Ayrıca bu paylaşımları retweet etmek isteyen kullanıcılar da sosyal mecra tarafından uyarılmaya başlanmıştı. Şirket bu uyarının kapsamını genişletecek bir adım daha attı. Artık RT yapanların yanı sıra bu paylaşımları beğenen kullanıcılar da Twitter tarafından uyarılacak.

Sosyal medya devi bu özelliğin ilk olarak iOS ve masaüstü platformlarında kullanıma sunulduğunu, kısa zaman içerisinde Android’e geleceğini açıkladı. Hem ABD seçimleri hem de dünyayı etkisi altına alan COVID-19 pandemisi nedeniyle Twitter önlemlere ağırlık verdi. Şirket RT öncesi yapılan uyarılar sayesinde yanlış bilgi içeren paylaşımların yüzde 29 oranında azaldığını belirtiyor.

Paylaşımlara yönelik tek kısıtlama bununla sınırlı değil. Bir kullanıcı uyarı etiketi barındıran paylaşımları retweet etmek ya da beğenmek istediğinde, kişilerin kendi düşüncelerini ekleyebilecekleri bir ekrana yer verilecek. Ayrıca haber bağlantısı içeren paylaşımların da bağlantı açılmadan alıntılanması halinde kullanıcılar Twitter tarafından uyarılacak.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum