Yatırım yapmaya başla!

Twitter Algoritması Paylaşımlarda Ayrımcı Davranmak İle Suçlanıyor

Popüler mikro blog sitesinin yapılan paylaşımlarda ayrımcılığa ve ırkçılığa neden olduğu belirtiliyor.
Twitter Algoritması Paylaşımlarda Ayrımcı Davranmak İle Suçlanıyor

Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformlarından biri olan Twitter her gün milyonlarca kişiye ev sahipliği yapıyor. Şirket kullanıcılara sunduğu deneyimi iyileştirmek adına algoritmasını sürekli güncelliyor. Tüm sosyal medya platformlarında olduğu gibi Twitter’ın da bir algoritması bulunuyor. Ancak bu algoritma kimi zaman tartışma yaratacak şekilde çalışabiliyor. Şirket geçtiğimiz günlerde erişilebilirlik hizmetlerini iyileştirmek adına yeni ekipler kurduğunu duyurmuştu.

Son olarak Twitter algoritması tartışma yaratacak bir araştırma ile gündeme geldi. Kullanıcıların yaptığı iki fotoğraflı paylaşımlarda Twitter’ın belirli görselleri ya da fotoğrafları öne çıkardığı belirtiliyor. Bu durum siyahi ve beyaz insanlar başta olmak üzere pek çok ürün tanıtımında da kendisini gösteriyor. Pek çok kişi Twitter’ın algoritmasınının ayrımcılığa ve ırkçılığa neden olduğu yorumlarını yapmaya başladı.

Yapılan çalışmada Blackface ve Whiteface karşılaştırması yapmak adına iki fotoğrafın bir arada olduğu paylaşım yapıldı. Twitter ön izlemede ağırlıklı olarak beyaz tenli fotoğrafı göstermeye başladı. Aynı şekilde erkek ve kadın fotoğrafları eklendiğinde algoritma erkeği öne çıkarıyor. Algoritmanın çizgi film kahramanlarında da beyaz tenli kişileri tercih ettiği belirtiliyor.

Bu durum sonrası Twitter’ın algoritmasındaki açığı öne çıkaran çok sayıda paylaşım yapmaya başladı. Twitter ekibi konuyla ilgili açıklamasında yüz tanıma sistemlerinin daha belirgin olanı seçtiğini belirtiyor. Bu durum teknolojik ürünlerde de kendisini gösteriyor. Algoritma Windows Phone’u iPhone 11 ve Galaxy S10’un önünde gösteriyor.

Bir başka paylaşımda ise yeni nesil konsollar arasındaki durum ortaya çıkıyor. Twitter, Xbox Series X’i PlayStation 5’e tercih ediyor. Kullanıcılar siyasi figürleri de bu şekilde bir araya getirdi ve paylaşımlarda bulundu. Twitter ekibinin önümüzdeki günlerde yapay zeka algoritması ile bu sorunu çözeceği belirtiliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum