Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Twitter 1Ç20 Sonuçlarıyla Wall Street Tahminlerini Aştı

Twitter, 2020 yılının birinci çeyreğine ilişkin kazançlarını açıkladı ve Wall Street konsensüs tahminlerini geride bıraktı.
Twitter 1Ç20 Sonuçlarıyla Wall Street Tahminlerini Aştı
Son Güncelleme: 
Yorum

Twitter, yılın ilk çeyreğine ilişkin kazançlarını açıkladı. Koronavirüs pandemisi nedeniyle reklam işindeki düşüşe rağmen beklentilerin üstünde rakamlar geldi. Hisseleri ise açılış öncesi işlemlerde yüzde 12 civarında yükseldi.

Twitter hisse başına 11 sent kazanç açıklarken, geliri beklentileri aşarak 808 milyon dolar oldu.
Twitter İlk Çeyrek Sonuçları
Görsel Kaynak: Twitter

İlk çeyrekte para kazanılan günlük etkin kullanıcılar (mDAU) ise 166 milyon düzeyinde gerçekleşti. Wall Street, Refinitiv konsensüs tahminlerine göre hisse başına 10 sentlik kazanç beklenirken, 776 milyon dolarlık gelir tahmin ediliyordu. mDAU ise StreetAccount tahminlerine göre 164 milyon olarak tahmin edilmişti.

Koronavirüs pandemisi, küresel economileri vurmaya devam ediyor. Kazançların tahminini ise zorlaştırıyor. Uzmanlar yeni tahmin yöntemleri üzerinde çalışıyorlar. Bu nedenle analistlerin beklentileri ile bu çeyrek sonuçlarını karşılaştırmak çok kolay olmayacak.

Twitter ikinci çeyrek için bir kazanç kılavuzu sunmadı. Hatta 2020 yılı için rehber açıklamayı tercih etmedi. Ancak yeni bir veri merkezi inşa etme planlarının muhtemelen 2020 mali yılında sermaye masrafı harcamasını etkileyeceğine dikkat çekti.

Şirket, cari çeyrek için rehberliğini Mart ayı sonunda yayımladı. Raporda, koronavirüsün reklam gelirlerini yavaşlatacağını söyledi. Aynı zamanda sonuçların tespit edilmesini zorlaştırmakla da suçladı.

mDAU büyümesinin ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 24 ile en güçlü büyümeyi temsil ettiğini açıkladı.
mDAU Güçlü Büyüme Kaydetti
Görsel Kaynak: Twitter

Hissedar mektubuna göre ilk 10 pazarında çift haneli büyüme gördü. Mart ayının sonunda Twitter, mDAU sayısının, dünyadaki birçok insan yeni rutinlerine alıştıkça istikrarlı hale geleceğini dile getirmişti. Şirket, yüzde 3’lük gelir artışının ise çeyreğe güçlü başlanmasından kaynaklandığını söyledi.

Twitter’in toplam reklam geliri ise geçen yıla göre yaklaşık 3 milyon dolar arttı ve 682 milyon dolar oldu. Ancak şirket, reklam gelirinin iki ayrı dönem olarak görülmesi gerektiğini söyledi. Ocak’tan Mart’ın başına kadar beklendiği gibi performans gösterdiğini, ancak Mart ayında performansın düştüğünü açıkladı.

Şirket yayımladığı mektupta, reklamcılık davranışlarındaki hızlı değişimi ele aldı. Bu konuda bir gösterge olarak, 11 Mart’tan 31 Mart’ta kadar olan sürede toplam reklam gelirlerinin yıllık bazda yüzde 27’ye yakın azaldığını belirtti. 11 Mart, dünyadaki birçok etkinliğin iptal edilmeye başladığı ve evden çalışmaya geçildiği dönemdir.

Twitter hisselerindeki genel seyre baktığımızda ise açılış öncesi işlemlerde önce yükselip, sonra gerilediği görülüyor.
Twitter Hisseleri 2020 Başından Bu Yana Performans
Görsel Kaynak: Market Watch

Raporla birlikte yüzde 12 civarında yükselen Twitter hisseleri, reklam işinde birkaç iyileşme işareti olduğunu açıkladıktan sonra gerilemeye başladı. Yüzde 6’ya yakın düşüş kaydeden hisseler, 29,20 dolardan bulunuyor.

2020 yılına 32,30 dolardan başlayan Twitter hisseleri, 20 Şubat tarihine kadar güçlü bir yükseliş eğilimi kaydetti. 39,05 dolara kadar yükselen hisseler, bu noktadan gerilemeye başladı. 18 Mart tarihine gelindiğinde ise 22 dolara kadar geriledi. Yaklaşık 3 yılın en düşük seviyelerini gören hisseler, yeniden yükseliş eğilimi göstermeye başladılar.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu