Yatırım yapmaya başla!

Twitter, Trump’ın Paylaştığı Videoyu Sahte Olduğu Gerekçesiyle Kaldırdı

Twitter geçtiğimiz günlerde Trump’ın paylaştığı bir videoya etiket eklemişti. Şirket bu videoyu tamamen kaldırdı.
Twitter, Trump’ın Paylaştığı Videoyu Sahte Olduğu Gerekçesiyle Kaldırdı

Mikro blog sitesi dünya genelinde milyonlarca kişi tarafından kullanılan başlıca sosyal medya platformları arasında yer alıyor. Toplumun her kesiminden insan Twitter’ı kullanıyor. Siyasetçiler, bürokratlar açıklamalarını Twitter üzerinden yaparak gündem oluşturabiliyor. Platformu en çok kullanılan siyasetçilerin başında ise ABD Başkanı Donald Trump geliyor. Son dönemde Trump ile Twitter arasında tansiyonun yükseldiğine tanık oluyoruz.

ABD’de son dönemde ırkçılık tartışmaları yeniden alevlendi. George Floyd’un polis memuru tarafından öldürülmesi ile beraber pek çok eyalette insanlar sokağa döküldü ve protesto yürüyüşlerine katıldı. Başkan Trump ise yapmış olduğu paylaşımlar ile geniş çevrelerin tepkisini çekmişti.

Twitter ise yapılan paylaşımların bazılarına uyarı etiketleri ekledi. Bu durum Trump’ın fazlasıyla tepkisini çekti ve sosyal medya platformlarına düzenlemeler getiren bir kararname imzaladı. Son olarak geçtiğimiz günlerde Trump’ın ırkçı bir paylaşıma daha Twitter tarafından etiket eklenmişti. Mikro blog sitesi videoyu sahte olduğu gerekçesiyle kaldırdı.

Trump’ın Başı Sosyal Medya ile Dertte

Trump’ın Başı Sosyal Medya ile Dertte

Son günlerde ABD Başkanı Donald Trump’ın sosyal medya şirketleri ile sorunlara sürekli yenileri ekleniyor. Geçtiğimiz gün Facebook, Trump’ın seçim kampanyasında kullanacağı bir reklamı engelleme kararı almıştı. Engellenen reklamın içerisinde Hitler ve Nazi sembolleri bulunuyordu.

Facebook açıklamasında, “Bu yayınları ve reklamları örgütlü nefrete karşı politikamızı ihlal ettiği için kaldırdık. Politikamız, siyasi mahkumları kınayan veya tartışan bağlam olmadan tanımlamak için yasaklanmış bir nefret grubunun sembolünün kullanılmasını yasaklar” ifadelerine yer verdi. Bu gelişme sonrası Twitter daha önce etiket eklediği bir videoyu sahte olduğu gerekçesiyle tamamen kaldırdı.

Videoda beyaz bir çocuğun siyah çocuğu kovaladığı görülüyor. Görüntülerde CNN logosunun olması dikkat çekiyor. Ancak CNN haber bülteninde böyle bir videoyu yayınlamadığını açıkladı. Yapılan bu açıklama sonrası Twitter ve Facebook videoyu sahte olduğu gerekçesiyle kaldırdı. Oysa ki ilgili videonun orijinalinde iki çocuğun birbirine koşarak sarılması yer alıyor.

Twitter’da ilgili videoya tıklandığında, “Bu medya, telif hakkı sahibinin bildirimi doğrultusunda devre dışı bırakıldı” açıklaması çıkıyor. Videonun telif hakkını bulunduran firma Junkin Media’dan Facebook’a da şikayet iletildi. Facebook ise Twitter gibi videoyu kaldırdı. Bir Facebook yetkilisi konuya dair açıklamasında, “Videoyu Dijital Binyıl Telif Hakkı Yasası kapsamında hak sahibinden bir telif hakkı şikayeti aldık ve yayını kaldırdık.” ifadelerine yer verdi.

ABD seçimlerinin her geçen gün yaklaştığı şu süreçte Trump ile sosyal medya devleri arasındaki gerilimin devam edeceği tahmin ediliyor. Twitter ve Facebook’un kaldırdığı son videoyla ilgili Trump’tan henüz bir açıklama gelmiş değil.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum