Yatırım yapmaya başla!

Twitch Telif Yasası Nedeniyle Mağdur Olan Yayıncılardan Özür Diledi

Yayın servisi Twitch, DCMA politikası nedeniyle yayıncılara bir özür yazısı yayınladı.
Twitch Telif Yasası Nedeniyle Mağdur Olan Yayıncılardan Özür Diledi

Dijital yayın servisleri milyonlarca insan tarafından ziyaret edilen dev platformlar haline geldi. YouTube, Facebook, Netflix, Twitch akla ilk gelen yayın servisleri olmakta. Ağırlıklı olarak oyuncuların bir araya toplandığı yayın servisi Twitch son dönemde telif yaptırımları ile gündeme geliyor. Amazon’un sahibi olduğu platform oyun yayıncılığında yüzde 90’ın üzerinde pazar payına sahip konumda.

Bilindiği üzere yürürlükte olan Dijital Binyıl Telif Hakkı Yasası var ve yayıncılar için bu yasa büyük zorluklar yaratıyor. Mayıs ayından bu yana Twitch yayıncıları telif ihlali yaratan içerikleri kaldırmaları yönünde uyarıyor. Pek çok yayıncı bu duruma daha önceden hazırlıklı olmaması nedeniyle zor durumlar ile karşı karşıya kaldı. Yayın servisi yeni bir açıklama yaptı ve yaşananlardan dolayı yayıncılardan özür diledi.

Twitch’ten Özür Açıklaması

Twitch’ten Özür Açıklaması

Twitch bir süredir yayıncıları DMCA ihlalleri yaşanmaması adına içeriklere karşı uyarıyor. Gerekli düzenlemeleri yapmayan kişilerin ilgili yayınları Twitch tarafından kaldırılıyor. Bu nedenle pek çok yayıncının mağdur olduğu belirtiliyor. Gelen tepkiler sonrası yayın servisinden bir özür açıklaması gedi.

Yaptırımların yasaların gereği olduğunun hatırlatıldığı açıklamada, “Bir süre önce daha sofistike, kullanıcı dostu araçlar geliştirebilirdik. Ancak bunu yapmadık. Bu hatalar için gerçekten üzgünüz ve daha iyisini yapacağız.” ifadelerine yer verildi. İçeriklerin büyük bölümünün kaldırılma sebebi telif hakkı alınmamış müziklerin kullanılıyor olması. Şirket kullanıcıların tepkisine hak verdiğini ve öncesinde daha etkin uyarılar yayınlamaları gerektiğini belirtiyor.

Twitch ayrıca telif hakkı ihlallerine karşı sorun yaşayan yayıncılar için yeni araçlar üzerinde çalıştığını açıkladı. Bununla beraber yayıncıların ihlal sebeplerine dair ayrıntılı bilgiye ulaşmalarının garantisi verildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum