Yatırım yapmaya başla!

Twitch Popüler Yayıncılarını Kaptırıyor ve Kan Kaybediyor

Popüler yayın servisi Twitch, Ninja başta olmak üzere popüler yayıncılarını kaybediyor.
Twitch Popüler Yayıncılarını Kaptırıyor ve Kan Kaybediyor

Sosyal medya uygulamalarının yaygınlaşması ile beraber milyonlarca kullanıcı bu mecralarda toplanıyor. Tabi bununla beraber platformlar arasında sıkı bir rekabetin yaşandığını söyleyebiliriz. Canlı yayın uygulamalarına da dünya genelinde büyük ilgi görüyor. Facebook, Twitter, Instagram, YouTube ve Twitch gibi pek çok platform üzerinden kullanıcılar canlı yayın yapıyo ve takipçileri ile etkileşime geçiyor. Oyuncular için ilk yayın seçeneği ise Amazon’un sahibi olduğu Twitch olmakta.

Günümüzde popüler olan oyunlara dair çok sayıda canlı yayına Twitch üzerinden ulaşmak mümkün. Bu alanda en büyük platform olarak karşımıza çıkan Twitch, son dönemde sevilen yayıncılarını kaybetmesi ile adından söz ettiriyor. Dünya genelinde tanınmış yayıncı Ninja daha önce Twitch’ten ayrıldığını açıklamış ve Mixer ile anlaşma yapmıştı. Devamında başka yayıncılar da Twitch ile yollarını ayırmaya başladı.

Yayıncılar Twitch’i Terk Ediyor

Yayıncılar Twitch’i Terk Ediyor

Bilindiği üzere Ağustos itibariyle Twitch’teki en popüler yayıncılardan biri olan Ninja, platform ile anlaşamadı ve Microsoft’un sahibi olduğu rakip yayın servisi Mixer ile anlaşma sağladı. Ninja açıklamasında tüm takipçilerini Mixer’e beklediğini açıklamıştı. Geçtiğimiz günlerde bir YouTube kanalında yayına konuk olan Ninja, Twitch ile devam etmek için gayret etmek istediğini ancak bir türlü anlaşma zemini bulamadığını söyledi.

Kendisinin daha fazla özgürlük istediğini söyleyen Ninja, 8 ay boyunca müzakere ettiğini ancak sonuç alamadığını belirtti. Microsoft’un yayın servisi Mixer ile Ninja’nın iki hafta gibi bir sürede anlaştığı ifade ediliyor. Resmi bir açıklama olmasa da yayıncının 50 milyon dolar değerinde bir anlaşmaya imza attığı gelen bilgiler arasında. Gelen son bilgiler Twitch’teki kan kaybının Ninja ile sınırlı olmadığını gösteriyor.

Platformun sevilen yayıncılarından Loaded, King Gothalion gibi isimler de Mixer bünyesine katıldı. Diğer yandan Caffeine ve YouTube Gaming gibi platformlara da Twitch’ten pek çok yayıncı katıldı. Yüksek takipçi sayısına sahip pek çok yayıncının Twitch’i takip etmesine başlıca sebeplerden birisi ise rakiplerden aldıkları yüksek para teklifleri.

Rakipler Güçleniyor

Rakipler Güçleniyor

Twitch uzun yıllardır canlı yayın pazarının büyük bölümüne hakim konumda. Son aylarda gerçekleşen kopmalar ile beraber rakiplerin güçlendiği görülüyor. 2019’un üçüncü çeyreği itibariyle Twitch’in izleyici pazarının yüzde 75.6’sına ulaştığı açıklanmıştı. En yakın rakibi Mixer ise yüzde 3.2 paya sahipti. Bununla beraber Microsoft’un yayın servisi Mixer’i Xbox, Game Pass ve xCloud gibi başka platformlara entegre etmesi ile beraber kullanıcı sayısını artırmak istediği görülüyor.

Twitch’ten ayrılan pek çok yayıncı ise yöneticiler tarafından kendilerinin görmezden gelindiğini belirtiyor. Kimi yayıncılar moderatörlerin uyguladığı kararlardan dolayı rahatsız olduğunu ifade ediyor. Sonuç olarak Twitch’in son dönemde bir kan kaybı yaşadığı aşikar. Ancak buna rağmen pazarda büyük bir hakimiyete sahip. Rakipleri Mixer, Facebook Gaming, YouTube Gaming ve Caffeine gibi platformların Twitch’e yetişmesi için önlerinde epey uzun bir yol var.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.


Okur Yorumları
  1. her kesi bot bot diye bunaltıyorlar yani giriş yapıcam diye telefona şifre yok unuttun 1 ay sonra cevap verme. yok emaillere mesajları gelmez. bende bıraktım. bunaltıyorlar insanı. güvenlikte güvenlik. banka bile güvenlik sorusu sormuyor.


Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum