Yatırım yapmaya başla!

Twitch’in Oyun Yayıncılığındaki Payı Yüzde 90’ın Üzerine Çıktı

Oyuncuların buluştuğu yayın servisi Twitch tüm pazarın yüzde 91’ine hakim oldu.
Twitch’in Oyun Yayıncılığındaki Payı Yüzde 90’ın Üzerine Çıktı

Oyun sektörünün son yıllarda ivmelenme içerisinde olduğu ve hızla büyüdüğü biliniyor. Bu büyüme sektör ile bağlantılı başka alanların da genişlemesine neden oluyor. Sosyal medyanın yaygınlaşmasının etkisiyle beraber çevrimiçi yayın servisleri hayatımıza girmeye başladı. Oyuncuların bir araya toplandığı oyun servisleri de bu büyümesen nasibini almış durumda.

Twitch, Facebook Gaming ve YouTube Gaming gibi platformlar oyuncuların ilk seçenekleri arasında yer alıyor. Bu servisler arasında Twitch’in rakiplerine göre çok daha güçlü olduğunu söyleyebiliriz. Amazon’un sahibi olduğu dijital yayın servisi her gün milyonlarca oyuncuya ve izleyiciye ev sahipliği yapıyor.

Bu pazarda yakın geçmişe kadar Microsoft’un sahibi olduğu Mixer bulunuyordu ve Twitch’in en güçlü rakibi konumundaydı. Mixer popüler Twitch yayıncısı Ninja’yı da transfer etmiş ve arkasına büyük bir rüzgar almıştı. Ancak rekabette geride kaldı ve Microsoft tarafından kapatıldı. Mixer’in çekilmesi ile beraber Twitch neredeyse tüm pazarın hakimi konumuna geldi.

Twitch Payını Artırdı

Twitch Payını Artırdı

Amazon’un video yayın girişimi Twitch, Mixer’in de kapanmasıyla beraber pazar payını yüzde 91’e çıkardı. Platform böylece oyun yayını pazarının en güçlü üyesi durumunda. Streamlabs tarafından paylaşılan rapora göre Mixer’den doğan boşlukta kullanıcıların ilk tercihi Twitch olmuş görünüyor. Amazon geçtiğimiz günlerde Twitch ile yayın servisi Prime’ı birleştirmişti. Bu da Twitch’in büyümesinde önemli rol oynadı.

Amazon 2014 yılında Twitch’i bünyesine katmak için 842 milyon doları gözden çıkarmıştı. Yılın üçüncü çeyreğinde platform 206 milyon saat yaptı. Bu sayının yeni bir rekor olduğu belirtiliyor. Kullanıcıların video izleme süresi 4.7 milyar saate ulaştı. COVID-19 döneminde insanların evinde daha fazla vakit geçirmesi Twitch istatistiklerine olumlu yansımış görünüyor.

Diğer servisler Facebook Gaming yüzde 3.4, YouTube Gaming yüzde 6’lık pay ile Twitch’in epey gerisinde yer alıyor. Mixer kapatılmadan önce pazar payı yüzde 14 seviyesindeydi. Popüler yayıncı Tyler ‘Ninja’ Blevins’in de yeniden Twitch’e dönmesi ile beraber platform açık ara rakiplerinden üstün hale geldi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum