Yatırım yapmaya başla!

Oyun Yayıncılarının Buluşma Noktası Twitch’e Çin’de Erişim Yasağı Getirildi

Oyun dünyasının önde gelen yayın platformu Twtich, şok bir karar ile Çin hükümeti tarafından yasaklandı. İşte detaylar…
Oyun Yayıncılarının Buluşma Noktası Twitch’e Çin’de Erişim Yasağı Getirildi

Son yıllarda oyun dünyasının hızla büyümesi, beraberinde bu alanda yapılan yayıncılığında hızlı bir şekilde büyümesinin önünü açtı. Yayıncıların buluştuğu platformların başında da hiç kuşkusuz Twitch geliyor. Dünya genelinde milyonlarca yayıncıya ev sahipliği yapan platform her geçen gün gücüne güç katmaya devam ediyor.

Hatta geçtiğimiz gün YouTube, karşısına rakip olarak çıkardığı Gaming platformunu kapatma kararı aldığını açıklamıştı. Ancak dev platform Twitch’e Çin hükümeti tarafından erişim kısıtlaması getirildi. Daha önce Facebook ve Twitter gibi dev sosyal medya platformlarını yasaklayan Çin, son olarak Twitch’i de yasaklama kararı aldı.

Twitch Çin’de Yasaklandı

Twitch Çin’de Yasaklandı

Espor sektörünün dünya genelinde büyümesinde büyük pay sahibi olan Twtich platformu Çin hükümeti tarafından erişim engellemesi ile karşılaştı. Yasağın uygulanması ile beraber App Store’un Çin mağazasından Twitch uygulamasının kaldırıldığı görüldü. Çin hükümeti yetkilileri getirdikleri erişim engelinin sebebine dair herhangi bir açıklama yapmış değil.

Ancak yapılan araştırmalar Twitch’in yasaklanmasının, YouTube, Facebook ve Twitter’in yasaklanma sebebi ile aynı olduğunu ortaya koyuyor. Bilindiği üzere Çin hükümeti uzun zamandır batılı internet servislerine ve sosyal medya platformlarına karşı son derece mesafeli davranıyor. Google’ın bile engellenmiş olduğu Çin’de, yasaklanmış siteler kervanına son olarak Twitch te katıldı.

Twitch Hızla Büyüyor

Twitch Hızla Büyüyor

Twitch’in Çin’de popülerliği özellikle geçtiğimiz ay içerisinde yayınlanan Asya Oyunları’nda artış gösterdi. Çin devlet televizyonunun yayınlamadığı turnuva, Twitch platformu üzerinden yayınlandı ve uygulama bir hafta içerisinde 23 kat fazla indirme sayısına ulaştı. Bu durum sonrası Twtich’in ücretsiz uygulamalar arasında en çok indirilen 3. uygulama olduğu görülmüştü.

Çin, popüler servislerden, kendi ülkesindeki sansür ve yayın kurallarına uymasını talep ediyor. Bu taleplere uymayan platformlar ise erişim kısıtlamaları ile karşı karşıya kalıyor. Google ve Steam’in Çin’e özel bir versiyon geliştirmek için çalıştığı biliniyor. Kim bilir belki önümüzdeki günlerde Amazon’un sahibi olduğu Twitch’in de benzer çalışmaya başladığını görebiliriz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum