Yatırım yapmaya başla!

TVF Yatırımları ile Enerji İthalat Faturasının Azaltılması Hedefleniyor

YEP kapsamında açıklanan büyüme hedefleri doğrultusunda enerjiye olan talep artacak. Bu durum ithalatın da artması anlamına gelirken, TVF’nin yapacağı yatırımlarla faturanın olabildiğince düşürülmesi sağlanacak.
TVF Yatırımları ile Enerji İthalat Faturasının Azaltılması Hedefleniyor

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın Pazartesi günü açıkladığı Yeni Ekonomi Programı’nda (YEP) enerji alanında yapılacak çalışmalara büyük yer verildi. YEP kapsamında hayata geçirilecek projeler sayesinde enerji ithalatında bu senenin 41 milyar dolar seviyesiyle kapatılması planlanıyor. 2020 yılı için planlanan hedef 42,5 milyar dolar, 2021 için 43,3 milyar dolar, 2022 için ise 45,7 milyar dolar olarak açıklandı.

Türkiye Varlık Fonu (TVF), enerjide ‘sıfırdan yatırım’ projelerine destek olacak.

Sıfırdan YatırımBakan Albayrak’ın ‘değişim başlıyor’ sloganıyla duyurduğu YEP’te TVF’ye de büyük iş düşüyor. Fon; madencilik ve petrokimya gibi enerji sektöründe özel ve yabancı sermaye girişimli projelere yatırım yapacak. Çalışmaların temelinde ise sektörde girdi maliyetlerinin ve ithalatın azaltılması yer alıyor.

Edinilen bilgiye göre maden arama ve sondaj çalışmaları hızlandırılacak. Rezervlerin hızlı bir şekilde kullanılarak ekonomiye kazandırılacağı aktarıldı. TVF sağladığı yeni iş modelleri ve finansman mekanizmaları sayesinde cari açığın sürdürülebilir bir şekilde azaltılmasına katkı sağlayacak. Sıfırdan yatırım grubunda yer alan projeler özel sektör oyuncuları ile birlikte hayata geçirilerek ülke ekonomisine artı olarak dönecek.

Türkiye’nin hedeflenen büyüme stratejisi kapsamında enerjiye olan ihtiyacının artması, bu nedenle de ithalatın olabildiğince düşürülmesi planlanıyor.

TVF YatırımlarıÜç yıllık eylem planı olan YEP kapsamında ekonomide ortalama %5 büyüme öngörülüyor. Bu büyümeye paralel olarak haliyle enerjiye olan talep de artış gösterecek. Uzmanlar son zamanlarda yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının arttığını fakat yine de enerji talebindeki büyümenin ithalat faturalarına yansıyacağını öngörüyor.

Enerjide dışa bağımlı bir ülke olan Türkiye, yaşanan en ufak bir jeopolitik gelişmeden fazlasıyla etkilenirken, cari açığa sebep olan en önemli kalemlerde de başı çekiyor. 14 Eylül’de Suudi Arabistan petrol sahasına yapılan saldırı sonrasında petrol fiyatları sıçramıştı. Birçok analistin yaptığı ortak değerlendirme ise söz konusu gelişmeden en çok etkilenecek ülkelerin başında Türkiye’nin olduğu söylenmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum