Yatırım yapmaya başla!

TVF, Telia’nın Hisselerini 530 Milyon $’a Alarak Turkcell’in En Büyük Ortağı Oluyor

Turkcell’in ana ortaklık yapısında köklü değişiklik yaratacak bir anlaşma yapıldı. Varlık Fonu, Turkcell'in %26,2 oranındaki hisse payını satın alıyor.
TVF, Telia’nın Hisselerini 530 Milyon $’a Alarak Turkcell’in En Büyük Ortağı Oluyor

Türkiye Varlık Fonu (TVF) resmi sitesinde yer alan açıklamaya göre yapılacak olan satın alma işleminin ardından Turkcell’in en büyük hissedarı olacak. Telia Company, LetterOne, Çukurova Holding, Ziraat Bankası ve ilgili taraflar ile imzalanan sözleşmeler ile TVF, Turkcell İletişim Hizmetleri AŞ’nin %26,2 oranında hissesine sahip olacak.

Ana sözleşmede yapılacak değişiklikler Genel Kurul onayından geçtikten sonra, 2020 yılı içinde hisse devri işlemi gerçekleşmiş olacak.

Valık Fonu Telia’nın elindeki hisseleri 530 milyon dolar karşılığında alarak, Turkcell’de en büyük söz sahibi konumuna erişecek.
Turkcell Ortaklık Yapısı
Kaynak: Turkcell

Tukcell’in mevcut durumdaki kurucu ortakları TeliaSonera’nın Telia Company’nin sahip olduğu Sonera Holding, Çukurova Grubu ve MV Holding. TVF’den yapılan açıklamada söz konusu satın alma işleminin Türkiye’nin rekabetçi şirketlerini destekleme stratejisinin bir parçası olduğu ifade edildi.

Uzun süredir hissedarlar arasında şirketin piyasa değerini olumsuz etkileyen anlaşmazlıklar olduğu söylenirken, bu satın alma işleminin bir çözüm niteliğinde olması bekleniyor. Bundan sonraki süreçte Turkcell’in gerek ortaklık gerekse yönetim kurulu yapısının daha sadeleşeceği ve istikrarlı bir hale ulaşacağı söylendi.

Gerçekleşecek anlaşmanın ardından TVF, %26,2 pay içinde %15’lik imtiyazlı hissesiyle Yönetim Kurulu’ndaki 9 üyeden 5’ini belirleyebilecek. Daha önce %24,02 paya sahip olan Telia’nın ise Turkcell’deki varlığı bitmiş olacak.

LetterOne’nin payı %24,8’e çıkarken, Çukurova Holding  dolaylı hisselerini satarak Turkcell’den çıkış yapacak. TVF bundan sonra şirketin temettü politikasını yönetecek.

TVF Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Zafer Sönmez, öncelikli görevlerinin Türkiye’nin stratejik şirketlerine yatırım yapmak olduğunu söyledi. Tukcell’in ülkenin lider dijital operatörü olma özelliğini etkin bir şekilde ortaya koyması için bu yatırımı yaptıklarının altını çizdi. Performans odaklı yapısı ve kurumsal yönetiminin daha güçlü hale getirmek için tüm desteği vermeye hazır olduklarını dile getirdi.

Borsa İstanbul’da işlem gören TCELL hisseleri dün %0,14 değer kazancıyla kapandı.
TCELL Hisse Performansı
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Turkcell’in çıkarılmış sermayesi her bir adedi 1 TL olmak üzere, 2.200.000.000 TL nominal değerinde. Bunun %51’lik kısmına denk gelen 1.122.000.000,238 TL kısmı şirketin kendisine ait olurken, 995.509,429 TL’lik %0,05’lik pay Çukurova Holding A.Ş.’de, 1.077.004.490,333 TL’lik %48,95’lik pay halka arz konumunda. Turkcell’in hisse senetleri 11 Temmuz 2000 tarihinden veri Borsa İstanbul ve New York Borsası’nda işlem görüyor.

Piyasaların henüz açılmadığı şu dakikalarda hisse senedinin 3 aylık performansına baktığımızda, Covid-19 pandemisi etkisiyle Mart ayının sonlarına doğru keskin bir düşüş olduğunu görmekteyiz.

Yıl içinde 12 liranın altına kadar inen hisse başı fiyatı, ülkemizde normalleşme sürecinin başlamasıyla birlikte kayıplarını telafi etti. Yeniden yükselişe geçerek 15 liranın üstüne çıkan fiyatlar, yıllık bazda %16,68 gibi sınırlı bir yükseliş gösterdi.

Yukarıdaki tabloda ise 17 Haziran performansını görmekteyiz. Dün dar bir bantta seyreden fiyatlar saat 14:00 sularında günün en düşük seviyesini gördü. Saat 15:00 civarında yükselişe geçen hisse fiyatı 14,93 liraya kadar çıktıktan sonra günü 14,76’dan tamamladı. Çarşamba günü 14,82’den açılan fiyatlar gün içinde 14,5 – 14,93 arasında hareket etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum