Yatırım yapmaya başla!

Türkiye Varlık Fonu, İstanbul Finans Merkezi’nin Stratejik Yatırımcısı Olacak

İstanbul’un finansal önemini yeniden uluslararası piyasalarda görmek istediklerini söyleyen TVF Müdürü Zafer Sönmez, 2022’de tamamlanması planlanan Finans Merkezi’nin bir an önce bitirilmesi için yatırımcı olacaklarını söyledi.
Türkiye Varlık Fonu, İstanbul Finans Merkezi’nin Stratejik Yatırımcısı Olacak

Türkiye Varlık Fonu (TVF) Müdürü Zafer Sönmez, 2022 yılında açılması planlanan İstanbul Finans Merkezi (İFM) hakkında açıklamada bulundu. Sönmez, projenin Türkiye için stratejik öneme sahip olduğunu, şehrin jeopolitik ve finansal önemine büyük katkı sağlayacağını ifade etti. Bu bağlamda projeyi büyütme ve bir an evvel bitirme amacı içinde olduklarını, tüm çalışmaların ise TVF bünyesinde yürütüleceğini açıkladı.

Sönmez: TVF’nin birçok işini yerine getirebilmesi için hem borç hem de sermaye tarafında finansmana ihtiyacı var.

TVF Müdürü Zafer Sönmezİstanbul Finans Merkezi’nin önemi hakkında bilgi veren Sönmez, TVF’nin en yukarıdan aşağıya doğru yaptığı çalışmalardan bahsetti.

İlk amacın devredilen portföy şirketlerinin değerini artırmak olduğunu, ikinci sırada stratejik ve vizyoner projelerine değer katmak, rekabetçi ve bölgesel güç olmaya aday şirketleri desteklemek, sonrasında finansman bulmak ve son olarak da piyasanın derinleşmesini sağlayacak faaliyetlerde bulunmak olduğunu anlattı.

Bu noktada İstanbul Finans Merkezi’nin çok önemli bir konumda olduğunu ifade etti. Saydığı amaçların yerine getirilmesi için hem borç hem de sermaye tarafında finansmana ihtiyaç duyulduğunu sözlerine ekledi.

Türkiye’nin gücüne ulaşma çabasıyla, şeffaflık ve hesap verilebilirlik üzerine çalıştıklarını anlattı.

Şeffaflık PrensibiDaha önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un anlattıkları dahilinde İFM’nin vizyonunun ortaya konulduğunu söyleyen Sönmez, bu açıklamaların önemine değindi. TVF olarak kendilerinin projeye ivme kazandırmak ve 2022 yılına yetiştirmek olduğunu belirtti.

Dünyada benzer örneklerle kıyaslama yapıldığında TVF’nin diğer kurumlardan ayrı bir şekilde yatırımcı konumunda olduğuna dikkat çekti. Proje için çok fazla heyecan duyduklarını, nakdi katkıları ve sermayedar olacaklarını açıkladı. Daha sonra ise yurt dışı yatırımları İFM bünyesinde görmeyi arzuladıklarını sözlerine ekledi.

Projeye yatırımda yeni bir şirket kurulmayacak, TVF altında bir oluşum olacak.

TVF İFM Yatırım Sönmez’in İFM’nin bitirilmesi için çalışmaların hızlandırılmasına katkı sağlayacaklarını belirten sözleri üzerine, bu işle ilgili bir şirket kurulup kurulmayacağı soruldu. TVF’nin altında yer alacak bir oluşum olacağını dile getiren Sönmez, İstanbul’un coğrafi konumuna da dikkat çekti.

Dünyanın birçok yerine iki saat uçuş mesafesinde olan İstanbul’un önemli bir finans merkezi haline geleceğini aktardı. Ülkemizde bankaların finans sektöründe ağırlıkları olduğunu, bankacılık dışı finansal kurumların daha geri planda kaldığını belirtti. Bu noktada da İFM’nin önemli bir katkı sağlayacağını dile getirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum