Yatırım yapmaya başla!

TÜSİAD Türkiye’nin Üç Önemli Sorun Arasında Sıkışıp Kaldığını Belirtti

TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Tuncay Özilhan ve Yönetim Kurulu Başkanı Simone Kaslowski, Türkiye ekonomisinin aşmak zorunda olduğu sorunlara değinerek, bir an önce reform paketinin hayata geçirilmesi gerektiği vurgulandı.
TÜSİAD Türkiye’nin Üç Önemli Sorun Arasında Sıkışıp Kaldığını Belirtti

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Tuncay Özilhan, Türkiye’nin ekonomi, siyasi yapı ve yurt dışı politikaları olmak üzere üç önemli faktör arasında sıkılıp kaldığını söyledi.

Özellikle yıllardır süren seçim maratonlarından herkesin yorgun düştüğünü belirterek “İyi işleyen bir demokrasinin en temel özelliklerinden birisi iktidarın seçimle el değiştirebilmesidir. Demokrasiler, otoriter rejimler karşısında avantaj sahibidir” şeklinde çarpıcı bir yorumda bulundu.

Tuncay Özilhan, seçimlere şaibe karışmamasının demokrasinin en büyük ispatı olduğunu söyledi.

Tuncay Özilhanİstanbul seçiminin YSK tarafından iptal edilmesinin ardından, ekonomide reform gündemine odaklanmak yerine seçim ortamına geri dönülmesinin kaygı verici olduğu şeklinde açıklama yaptıklarını hatırlatan Özilhan, 31 Mart seçimleri sonrasında gündeme gelen iddiaların, geçmiş yıllardaki seçimlere yönelik şüpheleri de akıllara getirdiğini söyledi.

Siyasi partilerin seçim sonuçlarına itiraz etmelerinin en doğal hakları olduğunu, fakat diğer taraftan seçmen iradesine saygı duyulması gerektiğini aktardı. Seçim kanununda var olan aksaklık ve açıklıkların seçimlerden sonra değil, öncesinde giderilmesi gerektiğini belirten Özilhan, hukukun üstünlüğü ve demokrasi olmayan bir ülkede hiçbir şeyin olmayacağını, demokrasinin ilkelerinin evrensel olduğunu dile getirdi.

Ekonomi, içeride siyasi yapı ve dış politika gibi sorunlardan birindeki sıkışıklığın diğerini çözmeyi zorlaştırdığını söyledi.

Ekonomi SorunlarıMüreffeh Türkiye’ye ulaşmak için üç çıpa olduğunu belirten Özilhan bunları; kural temelli uluslararası sistemle olan ittifak, ekonomide liberal piyasa düzeni ile demokrasi ve hukukun üstünlüğü olarak açıkladı.

Bunların sağlamlığı konusunda yaşanan endişelerin güven kaybına yol açtığını, bu nedenle endişeleri gidererek, rotamızı netleştirmemiz gerektiğini ifade etti. Yapısal ve konjonktürel sorunlarla baş edebilmenin yolunun buradan geçtiğini ekledi. Temel ilkelerde yaşanan bulanıklığın 2023 hedeflerine ulaşmaktan giderek uzaklaşmamıza sebep olduğunu belirtti.

Ekonomik göstergelerdeki kötüleşme, giderek ekonominin tamamına yayılıyor.

Ekonomik Göstergeler2002 – 2007 dönemindeki parlak günlerimize yeniden dönmemiz gerektiğini söyleyen Özilhan giderek artan olumsuzlukları şu şekilde sıraladı; bütçe dengesindeki bozulma, iç-dış borç göstergelerinin kötüleşmesi, ihracattaki duraksama, işsiz sayısındaki artış, yüksek enflasyon, rezervlerin azalması, halkın alım gücünün düşmesi, faiz oranlarının artması ve dolar cinsi kişi başı GSYH rakamlarının azalması.

Saydığı bu maddelerin yanında Türk vatandaşının TL’den kaçtığını ve Türkiye’nin küresel rekabette giderek kan kaybettiğini ekledi. Bu nedenle ekonomi kelimesinin altında; yargı bağımsızlığı, demokrasi, hukukun üstünlüğü, insan hakları ve liyakat olmak üzere birçok ifadenin yer aldığını anlattı.

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Simone Kaslowski ise ekonomik reformların hemen devreye alınarak, etkili bir şekilde uygulanması gerektiğini söyledi.

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Simone KaslowskiTürkiye’nin serbest piyasa ekonomisinden vazgeçmesini veya yeni bir model arayışı içinde olduğu izlenimlerine müsaade edilmemesi gerektiğini belirten Kaslowski, ülke olarak dış politikada zorlu bir süreç içerisinde olduğumuzu aktardı. Yaşanan sorunların başta finans ve bankacılık sektörünü etkilediğini, sene başından bu yana kamu bankalarının kredi genişlemesi içinde olduğunu söyledi.

Ancak kredi genişlemesinin olumsuz yanları da olduğunu belirterek; “Kredi genişlemesi, likiditeyi artırır, ekonomiye geçici bir rahatlama verir ancak ülkemizin net tasarruf düzeyi yükselmedikçe kredi genişlemeleri net borçluluk düzeyini artırmakta, ekonomiyi kırılgan hale getirmektedir” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum