Yatırım yapmaya başla!

TÜSİAD/Kaslowski: Büyümeye Geçilse de Krizden Tam Olarak Çıkamadık

TÜSİAD Başkanı Simone Kaslowski, ekonominin sağlıklı ve sürdürülebilir büyümeye geçmesi için yapılması gerekenlerden bahsederek, henüz kriz ortamından çıkamadığımızı söyledi.
TÜSİAD/Kaslowski: Büyümeye Geçilse de Krizden Tam Olarak Çıkamadık

Bodrum Esnaf Sanayici ve İş İnsanları Derneği (BESİAD) tarafından düzenlenen 8. BESİAD İş İnsanları Zirvesi’nde konuşan Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Simone Kaslowski iş dünyasını son durumu hakkında genel bir değerlendirme yaptı.

Toplantının açılışında konuşan Kaslowski büyümenin yavaş yavaş pozitife dönse bile krizden tam olarak çıkmadığımızı söyledi. Zirvede Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED), BESİAD ve Güney Ege Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu (GESİFED) başkanlarının konuşmalarına yer verildi.

TÜSİAD Başkanı Kaslowski, sağlıklı büyüme için sorunlu kredilerin temizlenmesi gerektiğini söyledi.

TÜSİAD Başkanı KaslowskiDöviz kurlarındaki yükselişin sorunlu kredilerde artışa sebep olduğunu söyleyen Kaslowski, yatırım tarafında zayıflık olması ile birlikte bunun sistemde tıkanıklığı yol açtığını aktardı. Sağlıklı büyümeye geri dönülmesi için sorunlu kredilerin tamamen temizlenmesi gerektiğini ifade eden TÜSİAD Başkanı bu durum gerçekleşmeden sürdürülebilir büyümeye geçmenin çok zor olduğunu dile getirdi.

Kurda nispeten daha istikrarlı bir seyir izlendiğini, bunun da enflasyonu aşağı çektiğini belirtti. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin dış borç gibi meseleleri farklı piyasa mekanizmaları ile çözebildiklerini söyleyen Kaslowski, Türkiye olarak bizim de gereken adımları atmamız gerektiğine dikkat çekti.

Ancak doğru adımlar atılabildiği sürece sağlıklı ve sürdürülebilir bir kredi akışı sağlanabileceğini vurguladı. Finansal istikrarda en önemli ayrıntının siyasi gelişmelerden bağımsız, belirlenen hedefler doğrultusunda çalışan şeffaf, güçlü ve liyakatlı kurumların varlığı olduğunu söyledi.

Başta Merkez Bankası olmak üzere tüm piyasa düzenleyici ve denetleyici kurumların bağımsızlığa önem vermesi gerektiğini vurguladı.

Kurumlar Bağımsız OlmalıGeçtiğimiz aylarda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı’nın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından atanması beraberinde bağımsızlık tartışmalarını getirmişti. Birçok kişi Merkez Bankası’nın kararlarında bağımsız olması gerektiğini vurgularken, yabancı kaynaklar da bankanın kararlarına hükümetin müdahale edebilecek olmasının yanlış olduğunu aktarmıştı.

TÜSİAD Başkanı Kaslowski aynı şekilde hukuk sisteminin ve yargı bağımsızlığının da ekonominin güçlenmesine fayda sağlayacağını dikkat çekti. Bu yılın ilk yarısında kamu harcamalarındaki artış ve bankaların kredi genişlemesi sayesinde %2,8 büyüme sağlandığını ancak henüz krizin atlatılmadığını belirtti.

İş insanları olarak rekabet gücüne dayalı daha fazla işe odaklanılarak, istihdam artırılmalı.

İş İnsanları Moral BozukKaslowski, ekonomi alanında yapılacak reformların yanında diğer alanlarda da güven ortamı oluşturmanın ekonomiyi temel olarak güçlendireceğini belirtti. TÜRKONFED Başkanı Orhan Turan ise “Üretimden uzaklaşıp yaklaşık 500 milyar doları betona gömdük. Sanayi odaklı yeni bir hikaye yazmamız gerekiyor” çarpıcı bir açıklamada bulundu.

Yapılan görüşmeler neticesinde iş insanlarının moralinin bozuk olduğunun tespit edildiğini söyleyen BESİAD Başkanı Engin Kaplan, bu durumun mutlaka ortadan kaldırılması gerektiğini vurguladı. Zirvede söz alan GESİFED Başkanı Aysun Nalbant ise ekonomideki sıkıntıların genç ve yaratıcı beyinlerin desteğiyle, birlik ve beraberlik içinde çalışma ile çözülebileceğini vurguladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum