Yatırım yapmaya başla!

TÜSİAD ve IFC İş Ortamının Geliştirilmesine Yönelik Anlaşma İmzaladı

Uluslararası Finans Kurumu (IFC) ile TÜSİAD, imzaladıkları mutabakat anlaşması çerçevesinde Türkiye’deki özel sektör gelişimine destek ve iş ortamının geliştirilmesine yönelik işbirliklerinde bulunacak.
TÜSİAD ve IFC İş Ortamının Geliştirilmesine Yönelik Anlaşma İmzaladı

Uluslararası Finans Kurumu (IFC) ile Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) arasında mutabakat anlaşması imzalandı. Buna göre Türkiye’deki özel sektörün gelişimine katkıda bulunmak amacıyla bazı alanlarda işbirliği artırılacak. İmzalanan anlaşma kapsamında; sürdürülebilir gelişim, iş ortamının geliştirilmesi, iklim değişikliği ve mücadele gibi alanlarda çalışmalar artırılmasına karar verildi.

Dünya Bankası Grubu kuruluşu olan IFC ile TÜSİAD, düzenli toplantı ve görüşmeler yaparak işbirliği fırsatlarını geliştirecekler.

Yapılan açıklamada her iki kuruluşun imzaladığı mutabakat anlaşmasının Türkiye’deki iş ortamının geliştirilmesine yönelik konularda ortak hedeflere odaklandığı belirtildi. Öncelikli konular arasında ise; uluslararası ticaret, cinsiyet eşitliği, rekabetçilik, bankacılık sektörü, sermaye piyasaları, kurumsal yönetimi, dönüşüm alanları ve dijital ekonomi gibi konular yer alıyor.

IFC Türkiye Ülke Müdürü Arnaud Dupoizat, söz konusu anlaşmadan büyük memnuniyet duyduklarını, bu sayede Türkiye’de özel sektöre desteklerini artırmak için yeni fırsatlar oluşturulacağını söyledi.

TÜSİAD Genel Sekreteri Dr. Bahadır Kaleağası da imzalanan anlaşma kapsamında hayata geçirilecek çalışmalardan bahsetti.

Bahadır Kaleağası, kendi derneklerinin öncelikle daha iyi işleyen demokrasi, hukukun üstünlüğü, makroekonomik istikrar, sürdürülebilir kalkınma hedefleri ve sosyal ilerleme gibi konulara ağırlık vereceğini anlattı. IFC ile yapılan işbirliğinin küresel ekonomiye katkısının desteklenmesi konusunda Türk iş dünyasının analiz ve etki yeteneğinin yükseltilmesi açısından önemli bir fırsat olduğunu vurguladı.

60 yıldır Türkiye’de özel sektör ile çalışan IFC’nin yatırımlarının finans sektörü, enerji ve yenilenebilir enerji, belediye altyapı hizmetleri gibi alanlarda olduğu belirtildi. Türk şirketlerinin rekabet gücünün artırılması, bölgesel ve küresel piyasalar açılması gibi alanlara odaklanan kuruluşun ülkemizde yaklaşık 5 milyar dolarlık aktif portföyü bulunuyor. Bu rakam ile Türkiye, tüm dünyada en çok yatırım yaptığı ilk beş ülke arasında yer alıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum