Yatırım yapmaya başla!

TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik Avrupa Birliği ve Ticaret Savaşı Vurguları Yaptı

TÜSİAD Yüksek İstişare Toplantısı, bu yıl ikinci kez toplanırken, açılış konuşmaları yapıldı. Başkan Erol Bilecik, AB ve ticaret savaşı vurguları ile dikkat çekti.
TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik Avrupa Birliği ve Ticaret Savaşı Vurguları Yaptı

TÜSİAD Yüksek İstişare Kurulu, 2018 yılında ikinci ve son toplantısını gerçekleştiriyor. Açılışta konuşma yapan TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik, küresel ticaret savaşlarına ve Türkiye’nin Avrupa Birliği yolculuğuna dikkat çekti. Ticaret savaşlarının kazananı olmadığını söyleyen Bilecik, Avrupa Birliği üyeliği için her zaman vazçilmez bir hedef olduklarını belirtti.

Bilecik, Türkiye’nin sahip olduğu potansiyele rağmen hak etmediği zorlu bir dönemden geçtiğine dikkat çekti.

Türkiye Hak Etmediği Sorunları YaşıyorErol Bilecik, “Bugün ABD, bazı Avrupa, Latin Amerika ve Asya ülkelerinde olmak üzere demokrasi tarihsel sınav veriyor. Küreselleşen ekonomi daha zorlu rekabet koşullarını da beraberinde getiriyor,” ifadelerini kullandı. 4. sanayi devrimi iş yapma şeklinden günlük yaşamımıza kadar yıkıcı siyasi eğilimlere de neden olduğunu söyledi.

Erol Bilecik, sular her ne kadar bulanık olsa da demir atılacak ana limanın Batı olduğunu da sözlerine ekledi. ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşarında geçici bir ateşkes imzalandığına dikkat çeken Bilecik, bu durumun birçok ülkeyi etkilediğini belirtti. Ticaret savaşlarının Atlantik ile Asya rekabetinin de derinleştiğinin göstergesi olduğunu ifade etti.

Bilecik, korumacılık önlemlerinin uluslararası ticaretin daralmasına neden olduğunu belirtti ve kazananının olmayacağını söyledi.

Korumacılık Önlemleri Küresel Ekonomi EtkisiErol Bilecik, Avrupa Birliği üyelik sürecine de dikkat çekerken, TÜSİAD’ın her zaman vazgeçilmez bir hedef olduğunu ifade etti. Bilecik, “AB üyeliği bölgesel cazibe merkezi olmak için de müthiş olanaktır ve bir kazan – kazan durumudur,” dedi. 2019 yılında hem küresel hem de yerel düzeyde belirsizlik ve risklerin devam edeceğini söyleyen Bilecik, ticaret savaşlarının küresel büyümeyi olumsuz etkileyeceğini vurguladı.

FED’in faizleri yavaşlatacağını söyleyen Bilecik, Türkiye ekonomisine de sözlerinde yer verdi. Türkiye ekonomisinin bugün geldiği noktada, küresel güçlerin payı olduğunu dile getirirken, “ama önce iğneyi kendimize batırmalıyız,” ifadelerini kullandı. Kredi daralması konusuna dikkat çeken Erol Bilecik, nakit sıkışıklığının her sektörde hissedildiğini belirtti.

Erol Bilecik, şirketlerle tüketicilerin kur ve faiz yükü altında ezildiğinden bahsederken, KOBİ sorunlarına da dikkat çekti.

Yüksek Faiz ve Kurun KOBİ'lere EtkisiKredi daralması sorununun bitmeden krizin bitmeyeceğini söyleyen Bilecik, geri dönmeyen alacakların temizlenmesi çalışmalarının yapılması gerektiğini ifade etti. Bilecik sözlerine “Ekonomide inat olmaz, dengeyi siyasi tercihleri sağlamadığında ekonomi kendi dengesini ciddi bedeller ödeterek sağlıyor. Ekonominin kuralları çok net belli. Geçici tedbirlerden ziyade uzun vadeli dengeyi gözeten politikaları tercih etmeliyiz,” şeklinde devam etti.

Ekonomi yönetiminin olumlu yönde görevlerine devam ettiğini belirten Bilecik, alabora olmamanın yolunun yapısal reformlardan geçtiğine de dikkat çekti. Sürdürülebilir bir inovasyon ekosistemi tesis edilmesi gerektiğini söyleyen Bilecik, dünya genelinde girişimcilerin dünyaya açılmak istedikleri zaman akıllarına önce Türkiye’nin gelmesini sağlamak gerektiğinden de bahsetti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum