Yatırım yapmaya başla!

TÜSİAD: Ekonomide Büyümeye Geçilmesine Rağmen Yatırımlar Halen Zayıf

Son açıklanan ekonomik büyüme rakamlarını değerlendiren TÜSİAD Başkanı Simone Kaslowski, pozitif tarafa geçilmesine rağmen yatırımlarda kırılganlık risklerinin sürdüğünü, bu nedenle de güvenin yeninden tesis edilmesi gerektiğini söyledi.
TÜSİAD: Ekonomide Büyümeye Geçilmesine Rağmen Yatırımlar Halen Zayıf

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Simone Kaslowski, Yüksek İstişare Konseyi (YİK) Toplantısı’nda ekonomideki toparlanmanın kalıcı hale getirilmesi için neler yapılması gerektiği hakkında konuştu.

Şu anda dünyanın tüm büyük ekonomisine sahip ülkelerinin 2020 yılına hazırlık içerisinde olduğunu söyleyen Kaslowski, ekonomide toparlanmadan kalıcı hale getirilmesi için toplumun enerjisini ve heyecanını artıracak hedefler bulunması gerektiğini dile getirdi.

Ülkelerin gelecek yıllara hazırlık yaparken aynı zamanda çevresel, toplumsal ve politik boyutlarını ele aldığını belirten TÜSİAD Başkanı, iklim değişikliğinin de ana gündemde olduğunu vurguladı. İnsanlığın iklim değişikliğiyle baş edememesi durumunda gelecek yılların hepimiz için karanlık olacağını sözlerine ekledi.

İşsizlik en önemli ekonomik sorunlardan biri olmaya devam ediyor.

İşsizlik SorunuKaslowski Pazartesi günü açıklanan üçüncü çeyrek büyüme rakamlarının yıllık bazda pozitife geçtiğini fakat işsizliğin hala çok yüksek olduğunu söyledi. Yeni Ekonomi Programı kapsamında 2020 için %5 büyüme hedefi belirlendiğini hatırlatan TÜSİAD Başkanı, bu oranın altında büyüme gerçekleşmesi durumunda işsizlik oranının daha da artacağını söyledi.

Kısacası yeniden büyümeye geçiş döneminin ülkeye ekonomisi için oldukça kritik ve riskli olduğunu vurguladı. Kısa vadede odaklanılması gereken en önemli konunun ekonomideki toparlanmanın kalıcı hale getirilmesi olduğunu söyledi.

Bunu yaparken izlenecek politikalarda iletişim, şeffaflık, ülke kaynaklarının doğru şekilde kullanılması ve yüksek istişare gibi konulara önem verilmesi gerektiğini belirtti. Son zamanlarda küresel boyutta bölgesel gruplaşmaların arttığı, tarife dışı korumacılık politikalarının güçlendiği bir dönem yaşadığınızı söyledi.

Türkiye’nin de hesaplarını bu doğrultuda yapması gerektiğini belirten Kaslowski, Avrupa Birliği ile ilişkilerimizin daha güçlü bir seviyeye getirilmesinin ülke yararına olacağını dile getirdi. Bireysel özgürlük alanlarının genişletilmesi ve temel haklara saygı duyulması gibi temel unsurların bizi Avrupa birliğine daha da yaklaştıracağını aktardı.

Ekonomik büyümede artıya geçilmesine rağmen yatırım tarafındaki zayıflık devam ediyor.

Yatırımlar ZayıfTürkiye ekonomisi yılın ilk iki çeyreğinde daralma gösterdi. Pazartesi günü açıklanan veriler üçüncü çeyrekte %0,9 ile artıya geçtiğini gösterdi. TÜSİAD Başkanı ekonominin yeniden büyüme tarafına geçmesine rağmen aynı durumun yatırım kısmı için geçerli olmadığını söyledi.

Yatırımların hala çok az olduğunu ve kırılganlıkların devam ettiğini söyleyen Kaslowski güven ortamının yeniden inşa edilmesiyle bu alanında da toparlanabileceğini dile getirdi. Geçtiğimiz haftalarda dijital hizmet, konaklama ve değeri yüksek konutlara yönelik vergi düzenlemesi Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden geçerek yasalaştırıldı.

Söz konusu vergi tasarısının, üzerinde yeterince çalışılmadan meclisten geçtiğini söyleyen Kaslowski, o her zaman beklenen vergiyi tabana yayma ve adaletli sistem ile örtüşmediğini belirtti.

S-400 konusu hakkında da değerlendirmede bulunan Başkan, Türkiye’nin sadece kendi güvenliği için gerekli gördüğü şekilde hareket ettiğini belirtti. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından müttefiklerimiz tarafında güven zedelenmesi olduğunu ve bunun yeniden kazanılması için Türkiye’nin de bir şeyler yapması gerektiğini sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum